TRNAVA. Ministerstvo životného prostredia ich navrhlo vyňať z národného zoznamu území, ktoré sa majú za CHVÚ vyhlásiť, čo sa nepáči slovenským ornitológom. Hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová informovala, že Európska komisia skonštatovala, že oba rybníky neboli súčasťou vedeckého návrhu a neochraňujú druhy, ktoré sa nachádzajú v iných územiach, ktoré, naopak, neboli zaradené a nie sú súčasťou národného zoznamu CHVÚ. Podľa Kaplanovej preto komisia netrvá na ich zaradení medzi CHVÚ.
S tým nesúhlasí Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko, ktorý má informácie, že komisia nepovedala, že by na zaradení území netrvala. "Platí to, čo sme raz zaslali do Bruselu, to musíme vyhlásiť," povedal. Priblížil, že chránené vtáčie územie možno zrušiť iba v prípade, ak sa z prirodzených príčin stratí dôvod ochrany, čo sa v tomto prípade nestalo. Považuje za lož, že by spomínané oblasti neboli súčasťou vedeckého návrhu.
V prípade, že by vládny kabinet odobril vyňatie Trnavských a Boheľovských rybníkov spomedzi CHVÚ, malo by byť na Slovensku celkovo 41 chránených vtáčích území. Ministerstvo totiž navrhlo do zoznamu CHVÚ zaradiť nových päť území, a to Čergov, Chočské vrchy, Levočské vrchy, Slovenský raj a Špačince - Nižná, čím reagovalo na požiadavku Európskej komisie. Tá vedie voči Slovensku konanie za to, že nevyhlásila už navrhnutých 38 území načas, teda do roku 2004. Komisia tiež požadovala vyhlásenie ďalších šiestich území navrhnutých vedcami, od územia v Miloslavove napokon podľa envirorezortu ustúpila.
Chránené vtáčie územia sa vyhlasujú v mieste výskytu európsky významných druhov vtákov, ako aj sťahovavých vtákov za účelom zabezpečenia ich prežitia a rozmnožovania. "Sú vyhlásené aj za účelom udržania súčasného alebo tradičného spôsobu hospodárenia, vo väčšine prípadov teda nevyžadujú žiadne zásadné obmedzenia," priblížil Ridzoň. Tieto oblasti sú súčasťou európskej sústavy chránených území známej pod názvom Natura 2000. Ich cieľom je zabezpečiť ochranu druhov ako napríklad orol skalný a krikľavý, tetrov hlucháň, bocian čierny, sova dlhochvostá, sokol sťahovavý aj rároh či ďateľ bielochrbtý.