TRNAVA. Počet smrteľných dopravných nehôd v kraji od januára klesol. Toto obdobie prirovnávajú k historicky najlepším výsledkom z roku 2009. Časté dopravné kontroly a nie práve najnižšie pokuty pôsobia preventívne. Nikto si predsa nechce „predražovať" jazdu autom.
Nevšímavosť neospravedlňuje. Ani v noci
O „štedrosti" policajtov sa minulý štvrtok presvedčil aj Pavol (30) z Piešťan. Krátko pred polnocou šiel autom po manželku do Trnavy, ktorá v centre mesta oslavovala kamarátkinu tridsiatku. „Bola tma, navyše to tam príliš nepoznám. V Trnave som už dlhšiu dobu nebol," hovorí Pavol. Nevedel sa zorientovať. Keď zistil, že okolo podniku, kde čakala jeho partnerka, zrejme už prešiel, snažil sa otočiť. „Zatočil som do prvej prázdnej uličky, no nevšimol som si, že je jednosmerná. A zhodou okolností tadiaľ práve prechádzali policajti," vysvetľuje.
Bez ústneho dohovárania
Hliadka si ho ihneď všimla a zablikala mu výstražnými majákmi. Skontrolovali ho, vysvetlili mu, čoho sa dopustil a povedali koľko zaplatí. „Snažil som sa ich presvedčiť, že nešlo až o tak závažný priestupok, ktorý by mi nemohol končiť iba ústnym dohovorom. Za 12 rokov šoférovania nemám žiadny zápis o dopravnom priestupku," tvrdí. Bola noc, ulica bola prázdna a iba prednedávnom tu osadili nové dopravné značenie. Ani to ich neodmäkčilo. „Policajt mi potvrdil, že ústne dohovárajú vodičom veľmi málo. Častejšie vraj dávajú pokuty, tak ako v mojom prípade," dodáva.
Tisíce policajných kontrol
Presnú štatistiku množstva zastavených áut kvôli kontrole či priestupku policajti nevedú. Rádovo však možno hovoriť o tisícoch za mesiac. Počet ústnych dohovorov policajtov nedôsledným vodičom však v evidencii majú. „V minulom roku bolo napomenutím na mieste vyriešených viac ako 1600 priestupkov. V tomto roku zatiaľ viac ako tristo," informuje Ľuboš Homola, zástupca hovorkyne Policajného zboru v Trnave. Počet udelených pokút sa vlani vyšplhal až na 37 tisíc, za prvé tri mesiace tohto roku už stihli rozdať 11 tisíc.
Za úplatok hrozia až tri roky
Inštruktor autoškoly Peter (32) tvrdí, že slovenské pokuty sú jedny z najdrahších. Napriek tomu si nemyslí, že pôsobia preventívne. „Zvyšovanie pokút za dopravné priestupky neuznávam. Cholerickí porušovatelia predpisov zvyčajne majú z čoho platiť, preto výška sankcie nehrá pre nich žiadnu úlohu," konštatuje. Vhodnejší by bol podľa jeho názoru bodový systém tak ako v susednom Česku. „Pri posudzovaní výšky pokút u nás nie je zachovaná objektivita. Záleží na akého policajta natrafíte," uzatvára.
V každom prípade sa ho však nesnažte podplatiť. „V takýchto prípadoch sa občania dopúšťajú trestného činu podplácania, za ktorý im môže hroziť trojročné väzenie," varuje Homola. Policajti takéto konanie ihneď oznamujú na operačné stredisko a občana predvedú na policajné oddelenie.
Minimálny trest pre vodiča, ktorý sa dopustil priestupku je napomenutie a maximálne je možné udeliť pokutu až do výšky 650 eur. Presné sadzby pokút sú dostupné na internetovej stránke Ministerstva vnútra SR.