TRNAVA. Mestské nájomné byty v Trnave doteraz prideľovali žrebovaním spomedzi tých záujemcov, ktorí splnili podmienky dostatočného príjmu a boli zamestnaní. Od júna to bude inak, nájomníkov vyberie bytová komisia. Hovorí o tom zmena všeobecne záväzného nariadenia o nakladaní s nájomnými bytmi, ktorú dnes schválili poslanci mestského zastupiteľstva.
Mladé rodiny na Tajovského nechceli ísť
Ján Žitňanský, predseda bytovej komisie, pre agentúru SITA povedal, že dôvodom zmeny prideľovania bytov je zlé zaobchádzanie s bytmi a správanie sa nájomníkov. „Správcovia nám avizovali, že niektorí nájomníci poškodzujú majetok. Stupňovali sa tiež sťažnosti nájomníkov na susedov, ktorí nedodržiavali nočný pokoj. Dokonca mladé rodiny, ktoré dostali byty v bytovke na Tajovského, ich nechceli práve pre takéto problémové prípady,“ priblížil Žitňanský.
Posudzovať sa bude celá história záujemcu
Žitňanský si myslí, že v bytoch bývajú často dlhodobo nezamestnaní ľudia, ktorí potrebné potvrdenia pravdepodobne sfalšovali. Mesto im aj v prípade neplatenia nájomného môže vypovedať zmluvu až po troch mesiacoch. Nový spôsob prideľovania bytov by mal takéto prípady eliminovať. „Bytová komisia neposúdi len to, či má záujemca o byt splnené kritériá, ale aj jeho celú históriu,“ dodal.
Mesto Trnava má nájomné byty postavené z prostriedkov Fondu rozvoja bývania na Veternej, Tajovského, Coburgovej a Františkánskej ulici, spolu ich je približne 200. Najväčšie problémy s nájomníkmi boli podľa Žitňanského na Tajovského ulici.