Už na júl je naplánované spustenie fotovoltaickej elektrárne v Hubine, jednej z prvých na území Trnavského kraja. Investori pripravujú projekty na výstavbu solárnych elektrární aj v Dolných Lovčiciach, Vlčkovciach, Skalici či Dunajskej Strede.
TRNAVA, PIEŠŤANY. Od septembra platí na Slovensku zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Výkupná cena elektriny zo slnka (fotovoltaická elektráreň je druh solárnej elektrárne - pozn. red.) bola podľa informácií časopisu .týždeň stanovená o dosť vyššie ako pri cene energií z iných zdrojov. Reakciou na výhodné podmienky je prudký nárast záujemcov o výstavbu solárnych elektrární. Prvá v rámci Trnavského okresu bude zrejme stáť v katastri obce Hubina.
Pri elektrárni sa pasú ovce
2700 kusov solárnych panelov by malo do júla pribudnúť v lokalite Jelenie Jamy na ploche s rozlohou 2,5 hektára. Investor už má vybavené potrebné povolenia. Stavať chce začať v máji, elektráreň s výkonom 621-tisíc Wattov by mala byť spustená v júli.
„V prevádzke nevzniká žiaden odpad, žiadne negatívne dopady na životné prostredie, v oplotenej časti sa pasú pokojne ovce, ktoré plnia funkciu štvornohej kosačky," hovorí Jozef Škodný z firmy Eltec, ktorá je generálnym dodávateľom investora.
Nevýhodou fotovoltaickej elektárne je, že zaberá veľkú časť pôdy. Škodný reaguje, že stavať by sa nemali na intenzívne využívanej poľnohospodárskej pôde, ale na nekvalitnej. „Elektráreň sa po skončení technickej životnosti rozoberie a dá sa recyklovať ako druhotná surovina. Pôda zostáva v pôvodnom neporušenom stave."
V Európe sa darí
V Európe vraj už dávno platí zásada „ja zarábam peniaze v práci a Fotovoltaika bezo mňa doma na mojom dome", informuje Škodný. V Nemecku údajne už ku konci vlaňajška takto získali 9000 MW, v Česku 7070 MW. Návratnosť investícií Škodný očakáva o 12 rokov.
Podľa informácií časopisu .týždeň sa však vysoké výkupné ceny elektriny garantované štátom
môžu prejaviť aj na mierne vyššej koncovej cene elektriny pre domácnosti.
„Základná cena silovej elektrickej energie (napr. tepelná) je nižšia ako z fotovoltaických elektrární, avšak cena elektriny v špičke je vyššia ako z fotovoltaiky," reaguje Škodný.
Problémom fotovoltaických elektrární môže byť aj nestabilita dodávaného výkonu. Slnečné žiarenie je podľa Škodného na Slovensku už možné predpovedať čo do lokality a kvality s vysokou pravdepodobnosťou a štvrťhodinovou presnosťou.
Čo sa týka pracovných miest, ich najvyšší počet je počas výstavby. V Hubine chcú zamestnať dvanástich.
Starostka: Pomohli by dane
Starostka Hubiny Jana Myjavcová sa k možným výhodám fotovoltaickej elektrárne v rámci svojej obce zatiaľ nechcela vyjadrovať: „Je to priskoro." Výhrady zo strany obyvateľov však nezaznamenala, keďže „elektráreň bude stáť v odľahlej lokalite."
Anna Slováková, starostka Dolných Lovčíc, by výstavbu elektrárne privítala. „Sme malou obcou, pomohol by nám príjem z dane z nehnuteľností, prípadné bonusy či nejaké pracovné miesta zo strany firmy." V tomto prípade je však projekt na začiatku, vypracovaná je len urbanistická štúdia. Investor chce elektráreň postaviť na ploche 1,5 hektára.
Obec Vlčkovce bude s investorom o zámere rokovať rokovať už dnes, 27. apríla.
Fotovoltaické elektrárne
Fotovoltaické elektrárne sú typické lokálne zdroje, slúžia najmä na minimalizovanie prenosových strát a zabezpčenie elektriny v čase špičky. V rámci trvalo obnoviteľných zdrojov sú podľa informácií Jozefa Škodného najkratšie využívané, majú však spomedzi nich najnižšie vstupy, najvyššiu životnosť a len mierne klesajúce výnosy.
Slnečné články sa skladajú z tenkých polovodičových plátkov. Svetlo v týchto materiáloch uvádza do pohybu pozitívne a negatívne náboje, čím vzniká tzv. fotoefekt. Fotovoltaická elektráreň sa skladá z panelov, na ktorých sú umiestnené jednotlivé články.
(iba)