TRNAVA. Trnavský priemyselný a technologický park je viac ako rok pred dokončením obsadený spolovice. „Definitívne zazmluvnených je šesť firiem, ďalšie štyri tiež prejavili záujem, ale ešte sa rozhodujú,“ uviedol projektový manažér parku Branislav Pastucha. Všetky spoločnosti sa podľa neho pohybujú v oblasti výskumu, vývoja, konštrukcií, simulácií, projektovania, výroby prototypov a podobne. Firmy by mali spolu vytvoriť do 200 pracovných miest.
„Zamestnanci budú pôsobiť priamo v parku alebo na iných výskumných pracoviskách,“ spresnil Pastucha. „Sú to firmy, ktoré prichádzajú zo zahraničia alebo tu mali vytvorené malé dcérske spoločnosti a teraz sa sem rozhodli presunúť nejakú výskumno-vývojovú časť zo svojich zahraničných centrál,“ doplnil.
Prenájom priestorov trom zo šiestich firiem bude v utorok schvaľovať mestské zastupiteľstvo. Ide o spoločnosti STM POWER, a. s., ktorá pôsobí v oblasti energetiky, PGS Automation, s. r. o., ktorá sa zaoberá strojárstvom a Natures, s. r. o., pôsobiaca v oblasti farmaceutického priemyslu. „Nie je dôvod, aby to neprešlo zastupiteľstvom,“ povedal Pastucha. Podľa neho sa obsadzovanie parku vyvíja nad očakávania dobre a investori sa ponúkajú sami.
Priemyselný park v Trnave je pilotným projektom v rámci Slovenska, pretože sa neorientuje na montáž a výrobu, ale na vyššie technologické aktivity, projektové práce, vývoj, vedu a výskum. Celkovo tu má byť vytvorených 450 pracovných miest. Park budujú v takzvanej hnedej priemyselnej zóne v areáli bývalých Technických a rekreačných služieb mesta, na ploche približne 28-tisíc metrov štvorcových. Keďže ide o revitalizáciu zóny, niektoré pôvodné objekty rekonštruujú a pristavujú k nim nové.
Náklady na projekt prevyšujú 10,4 milióna eur, pričom 95 percent financií pochádza z európskeho fondu regionálneho rozvoja. Päť percent kofinancuje mesto zo svojho rozpočtu a podieľa sa aj na financovaní všetkých neinvestičných podporných aktivít.