TRNAVA/ GALANTA. Obvodný úrad životného prostredia v Galante ani Slovenská inšpekcia životného prostredia totiž nezistili porušenie zákona ani prekročenie emisných limitov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Trnavského samosprávneho kraja Ivan Krajčovič.
Nedostatky nezistili
Podľa neho pracovníci Inšpektorátu životného prostredia v Bratislave vykonali v spaľovni dve kontroly zamerané na dodržiavanie povinností prevádzkovateľa zdroja znečisťovania ovzdušia podľa Zákona o ovzduší. Merania dioxínov a furánov vykonala spoločnosť EnviroTeam Slovakia, s.r.o. Košice a 3. marca ich doručila Obvodnému úradu v Galante.
„Pri prevádzkovaní spaľovne neboli zistené nedostatky, ktoré by zakladali vecný a právny dôvod na jej zrušenie,“ uviedol Krajčovič. Občania Galanty ešte minulý rok spísali petíciu za zrušenie spaľovne, pod ktorú sa podpísalo 2 249 ľudí. Petíciu odovzdali primátorovi Alexandrovi Mézešovi, ktorý ju postúpil vlastníkovi spaľovne Trnavskému samosprávnemu kraju.
Funguje už štyridsať rokov
Spaľovňa v meste funguje s prestávkami 40 rokov, v minulosti však slúžila len pre potreby Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante. „Nemáme nič proti tomu, aby sa tu spaľoval odpad z galantskej nemocnice, ale aby niekto zvážal nebezpečný odpad z celého regiónu na komerčné účely, to nie,“ uviedol pri odovzdávaní petície predseda petičného výboru poslanec Národnej rady SR Zoltán Horváth.
Galantskú spaľovňu vybudovali v 80. rokoch minulého storočia, do dočasného užívania bola daná v roku 1986. Odvtedy absolvovala niekoľko etáp ekologizácie. Pôvodne slúžila potrebám Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj. Ten prenajíma spaľovňu prostredníctvom svojej spoločnosti SMS s.r.o. spoločnosti CO-Medika, ktorá ju prevádzkuje. Podľa hovorcu kraja Ivana Krajčoviča je zmluva podpísaná na dobu určitú od apríla tohto roka do konca marca 2014. Spaľovňa je zaradená aj medzi prebytočný majetok kraja určený na predaj.