Ako sa zisťuje tvrdosť vody, čo je to slonia zubná pasta a hovienko v skúmavke, ako sa dokazuje obsah cukru v malinovke a čo všetko rastie v botanickej záhrade, sa včera dozvedeli školáci na prvom Festivale experimentov.
TRNAVA. Katedra environmentálneho a bezpečnostného inžinierstva (KEBI) na Materiálovo-technologickej fakulte (MtF) Slovenskej technickej univerzity (STU) sa rozhodla hravou a zábavnou formou spopularizovať počas tohtoročného svetového Dňa Zeme prírodné vedy.
"Pozvali sme žiakov základných a stredných škôl a potešil nás ich záujem. Podľa ich veku sme potom volili tému," povedala zodpovedná riešiteľka projektu Prírodné javy v experimentoch pre veľkých i malých Anna Michalíková. Skupine gymnazistov napríklad vysvetlila, že tvrdá voda, ktorá tečie v Trnave a každú chvíľu vytvorí vodný kameň na dne varnej kanvice, môže v pitnom režime čiastočne nahradiť minerálne vody. Spolu rozoberali aj otázku, čo robiť, ak si človek vyberá medzi smrťou z dehydratácie a vypitím zdravotne nevyhovujúcej vody.
"Mikroorganizmov v nej sa dá zbaviť tak, že na jednu či dve hodiny sa vložia strieborné šperky," poradila prípadným budúcim pútnikom na púšti. "Je to veľmi zaujímavé, naše školské laboratórium nie je vybavené na takejto dobrej úrovni, preto nás upútali experimenty u fyzikov i chemikov," povedala učiteľka zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb Anna Janečková.
Deti zo ZŠ Forel International si medzitým prezerali stromy a kríky v botanickej záhrade fakulty. Spytovali sa na sekvojovec mamutí, céder i citrónovec, ktorý ako jediný svojho druhu dokáže u nás prežiť mrazy. "Botanickú záhradu vysadili v roku 1967 pri vtedajšej pedagogickej fakulte pre potreby výučby. Pred piatimi rokmi sme sa pustili do jej rekultivácie, pretože 20 rokov predtým zarastala a v podstate sa do nej nedalo ani vojsť," povedala Kristína Gerulová z KEBI.
"Na základe dnešného úspechu budeme určite robiť Festival experimentov aj na budúci rok. Ide nám o zvýšenie záujmu o vedu a vzdelávanie," uzavrela Michalíková.