TRNAVA. PIEŠŤANY. Podľa náčelníkov mestských polícií, čierne skládky nie je problém odhaliť, ťažkosti sú spojené so zisťovaním totožnosti jej šíriteľov. Ak ich totiž neprichytia priamo pri čine, dokazovanie priestupku býva náročné.
Zamaskovaní v civile
Trnavskí policajti vykonávajú kontroly na území mesta všade. „Špeciálne si na túto protiprávne konanie dávame pozor v jarnom a jesennom období, kedy sa obyvatelia zbavujú odpadu vo väčšej miere," tvrdí Ivan Ranuša, zástupca náčelníka MsP v Trnave. V tomto čase vykonávajú hliadky aj skryté kontroly v civilnom odeve a na civilných vozidlách. Prichytenie priamo pri čine je však otázkou náhody. „Vyhodenie mechu s odpadom z auta pri ceste trvá niekoľko sekúnd," vysvetľuje Ranuša.
Úspešní aj vďaka cyklohliadkam
Príslušníci MsP v Piešťanoch sú úspešnejší v odhaľovaní šíriteľov nelegálnych skládok. „Až 80 percentnú úspešnosť máme vďaka telefonickým hláseniam od občanov, zvyšných 20 percent tvoria náhodné kontroly vytipovaných miest," hovorí Marcel Mihálik, náčelník MsP v Piešťanoch.
Sem - tam sa policajtom podarí identifikovať zakladateľa skládky aj pomocou rôzneho odpadu, ako napríklad prostredníctvom pokladničného bloku či ústrižku z čistiarne a podobne. Aj také prípady sa už vyskytli, bolo ich však málo.
Oveľa väčšiu úspešnosť pri odhaľovaní šíriteľov čiernych skládok majú cyklohliadky. „Policajti na bicykloch už odhalili viacero takýchto prípadov. Ich výhodou je, že sú tichí a nenápadní," myslí si Mihálik. Už viackrát totiž cyklohliadky prekvapili nič netušiacich ľudí, ktorí sa chceli zbaviť odpadu. „Môžu sa schovať a vo vhodnom okamihu zakročiť," vysvetľuje. Podľa Mihálika, za dvadsať percentnou úspešnosťou náhodných kontrol stoja práve cyklohliadky.
Trnavskí policajti majú namiesto bicyklov skútre. Motorizované hliadky sa budú zameriavať aj na problém s čiernymi skládkami, najmä v odľahlejších častiach mesta, ako napríklad na Štrkoch či Kamennom mlyne. O rozšírení svojho „autoparku" o bicykle zatiaľ neuvažujú.