Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Trnava postúpila do finále Slovenského pohára

Futbalisti Spartaka rozhodli a svojom víťazstve v semifinálovej odvete národného pohára nad Dunajskou Stredou (2:0) až v samom závere a potvrdili tak víťazstvo z prvého stretnutia. Môžu sa tak tešiť na finále.

Trnava je vo finále.Trnava je vo finále. (Zdroj: sita)

Futbalisti Spartaka rozhodli a svojom víťazstve v semifinálovej odvete národného pohára nad Dunajskou Stredou (2:0) až v samom závere a potvrdili tak víťazstvo z prvého stretnutia. Môžu sa tak tešiť na finále, v ktorom im bude súperom bratislavský Slovan. Ten si poradil s Banskou Bystricou.

TRNAVA. Domáci sa snažili vytvoriť úvodný tlak, ale aj vďaka zbytočne dlhým loptám sa k tomu nedostali. Futbalisti kozmopolitnej Dunajskej Stredy čakali na chybu súpera a v 10. minúte sa takmer dočkali.

V šestnástke sa do gólového zakončenia nečakane dostal Palla, ale Slovenčiak pohotovo vyrazil a Yavarzadeh pri dorážke zaváhal. Po 20 minútach sa na štadióne Antona Malatinského spustil silný dážď, no domácim, ktorí hrozili najmä po štandardných situáciach, to gól neprinieslo.

Po polhodnie hry si na priamy kop nabehol Doležaj, ale jeho hlavička mierila nad. Spartakovci sa častejšie tlačili do koncovky, pri strele Kone Kora však bol Novota namieste. V 39. minúte Novota len s námahou vytlačil strelu Juhásza, vzpätí pokus Železníka zastavila žrď.

((video))

Obraz hry sa výrazne nezmenil ani v druhom polčase. Domáci mali územnú prevahu, ale v ofenzíve im chýbala myšlienka, či moment prekvapenia. Po hodine hry však mali domáci nepriamy kop spoza šestnástky, delovka striedajúceho Neta preletela tesne vedľa šibenice. Podobne skončil aj Kopúnkov pokus.

Na druhej strane sa v 79. minúte dostával do gólovej šance Bajevski, ale Slovenčiak sa mu pohotovo zložil pod nohy. Domáci mohli rozhodnúť v závere, Kone Koro pripravil tutovku pre dobiehajúceho Neta, ale ten neprestrelil zadákov hostí.

sprcha mohla prísť vzápätí, ale Koejoe hlavičkoval zblízka mimo. Spartakovci sa napokon dočkali. Najlepší hráč na ihrisku Kone Koro uvoľnil do šestnástky Bernátha a ten obstrelil Novotu - 1:0. Vzápätí zvýšil na konečných 2:0 technickou strelou z priameho kopu Juhász. Samotné stretnutie začalo minútou ticha za tragicky zosnulého 27-ročného fanúšika Spartaka Jozefa Jankoviča.

Spartak Trnava - DAC Dunajská Streda 2:0 (0:0)

Góly: 88. Bernáth, 90. Juhász. ŽK: Palla, Halimi. Rozhodoval: Pavlík, 1342 divákov.

/prvý zápas: 1:0, postupuje Spartak/

Spartak Trnava: Slovenčiak - Kožuch, Banovič, Doležaj, Juhász - Kone Koro, Procházka, Kopúnek, Železník (46. Neto) - Pitio (84. Súkenník), Guldan (63. Bernáth).

DAC: Novota - Helísek, K. Németh, Nikolič, Kazlauskas - Yavarzadeh (74. Pajič), Halimi, Palla, Zs. Németh (83. Wau Nyron) - Bajevski, Koejoe

Po zápase:

Milan Malatinský, tréner Spartaka: "Za posledných päť týždňov sme sa tretíkrát stretli s Dunajskou Stredou a tretíkrát sme vyhrali. Tentoraz to však bolo najnáročnejšie. Po výhre v Dunajskej Strede sme mali za povinnosť postúpiť. Preto sme chceli skórovať už v prvom polčase, čo sa nám však nepodarilo. Hostia hrozili z brejkov, ktoré sme však ubránili. V druhom polčase sme chceli oživiť hru striedaním Neta, čo sa nám na ľavej strane aj podarilo. Napriek tomu však bol zápas vyrovnaný až do konca. Zaslúžene sme však postúpili do finále."

Kurt Garger, tréner DAC: "V prvom rade gratulujem Trnave k postupu do finále Slovenského pohára. Bol to vyrovnaný zápas až do samotného záveru. Čakali sme, že Trnava bude chcieť rýchlo rozhodnúť, ale v defenzíve sme hrali dobre. Mali sme aj šance, tú najväčšiu v 85. minúte po hlavičke Koejoeho. Žiaľ, potom sme museli otvoriť hru, pretože sme potrebovali skórovať, čo domáci využili. Hrali sme už riskantne, preto sme dostali dva góly."

Do finále aj Slovan

Po nezáživnej úvodnej štvrťhodine poslal Dobrotka dlhý aut na Ivanu, ten však nenašiel spoluhráča. Hostia odpovedali Uškovičom, ktorý obišiel aj brankára Putnockého, ale z uhla trafil iba bočnú sieť.

V 21. min zaváhal Brašeň pri malej domov, gólman Boroš však bol rýchlejší ako nabiehajúci Sylvestr a následne druhý hrot Slovana M. Kuzma prestrelil. "Belasí" sa potom snažili skórovať strelami z diaľky, no Ivana i kapitán Breznaník neuspeli.

V 40. min sa však už domáci priaznivci dočkali, keď po spolupráci so Sylvestrom ľavačkou presne namieril do vzdialenejšieho rohu Ivana - 1:0. Vzápätí vytlačil Boroš bombu Breznaníka na roh a išlo sa do kabín.

Tesne po prestávke mohol Slovan zvýšiť svoj náskok, ale Kuzma spálil tutovku a Guédého pokus zlikvidoval Boroš. Hostia zo Štiavničiek, ktorí potrebovali na postup dať dva góly, vystrelili medzi žrde súpera prvýkrát až v 75. min. Putnocký však bol pripravený a pokus Plevu mu nenarobil vážnejšie problémy.

Slovan si po dvoch víťazstvách 1:0 nad Banskou Bystricou zaslúžene vybojoval účasť v májovom finále Slovenského pohára.

ŠK Slovan Bratislava - Dukla Banská Bystrica 1:0 (1:0) - prvý zápas 1:0, do finále postúpil Slovan

Gól: 40. Ivana, ŽK: 71. Dobrotka (Slovan), rozhodovali: Vlk - Brendza, R. Sluk, 1362 divákov

Slovan Bratislava: Putnocký - Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Had - Božič - Ivana (71. Grendel), Guédé, Breznaník (80. Masaryk) - Sylvestr, M. Kuzma (56. Štepanovský)

B. Bystrica: P. Boroš - M. Turňa, Marek Hlinka, P. Vajda, Brašeň (46. T. Hučko) - Pleva - Snitka, Seye (72. V. Gajdoš), M. Pančík ml. - Uškovič, Michal Ďuriš (70. Pich)

Po zápase:

Štefan Horný (tréner Slovana): "Mali sme nahrané z Banskej Bystrice, nechceli sme to dnes otvoriť. Súper začal dobre, Uškovič mal príležitosť na skórovanie, ale nedal. Rozhodol gól Ivanu, ten mužstvo upokojil. Po zmene strán sme mohli zvýšiť na 2:0, prechodová a najmä finálna fáza nám však nevychádzala. Dali sme v dvojzápase Banskej Bystrici dva góly a zaslúžene sme postúpili do finále. Ideme ďalej, teraz sa musíme pripraviť na náročný ligový duel v Prešove."

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): "Už dlhší čas máme problémy so zostavou. Hrajú mladí hráči, ktorí prišli z juniorky. Ak chceme vyhrávať, musíme hrať útočne a efektívne. Dnes sme mali len jednu - dve šance, chybovali sme v záverečnej fáze. Slovanu gratulujem k postupu. Teraz sa sústredíme na Corgoň ligu. Verím, že v nej skončíme tretí."