Plánovaná výstavba bytoviek na Linčianskej vyvolala prudký protest obyvateľov priľahlých rodinných domov. Obávajú sa, že päťposchodové stavby im zničia súkromie. Investor na základe ich podnetov pripravil alternatívny projekt.
TRNAVA. Záhradu rodiny Voščinárovej oddeľuje od pozemku, na ktorom sídliaželezničné opravovne len asi dvaapolmetrový plot. „Denne počúvame buchot, treskot, o špine ani nehovoriac," sťažuje sa Valéria Voščinárová.
Susedia im budú vidieť do záhrady
Chystanú výstavbu 3 a 5-poschodových bytoviek na tomto pozemku však považujú už za úplnu katastrofu. „Absolútne stratíme súkromie," konštatuje syn pani Voščinárovej, ktorý so svojou rodinou žije v dome na vedľajšom pozemku. „Čiastočným riešením by bolo postaviť vyšší plot, v tom prípade si však zatienime záhradu."
Pani Voščinárová hovorí, že už obyvatelia tretieho pochodia im budú vidieť nielen priamo do okien, či na balkón, ale i do záhrady. „Mám päť vnúčat, v lete sa zvyknú kúpať v bazéne na záhrade. Ako im ho tam potom mám rozložiť?"
Neteší ju ani skutočnosť, že súčasťou výstavby je aj parkovisko. „Čaká nás opäť hluk, spojený s výfukovými plynmi."
Chládok, žiadne slnko
Podobný názor na výstavbu má minimálne ďalších dvadsať ľudí, ktorí rovnako ako Vočšinárovci prišli na radnicu pripomienkovať zmenu územného plánu na Nevädzovej ulici, kde majú bytové domy stáť. Proti návrhu investora, firme Doprastav Development, ktorá podala na mestskú samosprávu žiadosť o zmenu z priemyselnej zóny na obytnú, nemajú nič. Všetkým však prekáža výška budov, ktorá ich bude stáť stratu súkromia.
„Zostaneme ukátení aj v prípade dvoch podlaží. Budeme mať chládok, bez trochy slnka," vyjadrila sa pani Kukučková.
Malá výhra
Investor sa na základe stretnutia so zástupcami obyvateľov rozhodol pre alternatívny projekt s trojposchodovými budovami. „Diskusia prebehla úplne pokojne," zhodnotil hlavný architekt mesta Milan Horák.
Viacerí z obyvateľov sú však nespokojní aj s touto variantou.