SMOLENICE. Kým závod na výrobu náterových látok chce na svojom území spaľovňu postaviť, Smoleničania v tom vidia odštartovanie likvidácie známej turistickej a rekreačnej oblasti v Malých Karpatoch. Petičné hárky sa v tomto týždni objavili na viacerých miestach i na stránkach regionálnej tlače. Po zozbieraní podpisov na obecnom úrade ich chce petičný výbor poslať Ministerstvu životného prostredia SR (MŽP) i Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Trnave.
Smoleničania žiadajú, aby MŽP zrušilo podmienečné odporúčacie stanovisko na výstavbu spaľovne nebezpečných odpadov. Vydalo ho v polovici marca so 45 podmienkami na odstránenie nedostatkov. Sme pobúrení takýmto priebehom procesu schvaľovania stavby, uvádzajú signatári. Proces posudzovania vplyvu na životné prostredie má byť podľa nich komplexným a odborným posúdením zámeru, čo sa v tomto prípade nestalo aj z dôvodu neúplných a chybných podkladov, ale aj nerešpektovania stanovísk odbornej a zainteresovanej verejnosti. Vzhľadom na naše pretrvávajúce obavy o negatívne dôsledky zamýšľanej investície na životné prostredie, ekonomický rozvoj a potenciál nášho regiónu naďalej odmietame spaľovňu v katastrálnom území Smoleníc, píšu v petícii. Ministra životného prostredia žiadajú, aby dohliadol na ukončenie hodnotiaceho procesu v zmysle ich požiadavky z dôvodu doteraz nezodpovedaných zásadných pochybností a neurčitostí hodnotiaceho procesu.
Smoleničania pre svoju vec založili vlani iniciatívu s názvom Smolenice bez spaľovne. Majú za sebou niekoľko protestných vystúpení, Chemolak sa však svojho zámeru výstavby spaľovne, ktorá by mala mať kapacitu na likvidáciu 3500 ton odpadu ročne, zo toho iba 640 ton vlastného, nevzdáva. Tvrdí, že obyvatelia Smoleníc i susediacich obcí sa nemusia spaľovne báť, pretože bude spĺňať všetky normy EÚ. Spaľovňu považuje spoločnosť za nevyhnutnosť, voľnú kapacitu obsadí dovozom nebezpečného odpadu iných producentov.