„Naša znalosť hier sa končí pri Človeče, nehnevaj sa. Prišli sme si spraviť prehľad, aby sme vedeli, čo nakúpiť deťom. V obchode vám neporadia, a my nechceme vyhodiť len tak do vzduchu 30 eur." Podobné dôvody ako Janu a Silviu priviedli na Fest Hry Trnava 2010 aj stovky ďalších. Mnohí sa však prišli len jednoducho zabaviť.
TRNAVA. Charakteristický zvuk stolného futbalu, dosiaľ nevidené figúrky rozmanitých tvarov a farieb, tajomné hracie dosky. A za stolíkmi skupinky v sústredenom pohrúžení. Už po pár minútach od vstupu do mestskej športovej haly si návštevník uvedomí, že to, čo odborníci nazývajú „hrovým pudom", v ňom neustále drieme.
Netreba stále pozerať televízor
Silvia s Janou v čase nášho rozhovoru na vlastnej koži skúšali už v poradí štvrtú hru s názvom Gobblet. Logiku rozvíjajúci duet pôsobí na prvý pohľad veľmi rafinovano, podľa hráčok však nie je zložitý. „Na rozdiel od tejto hry," ukazuje Jana prstom na škatuľu položenú na vedľajšom stole. „Tá má také komplikované pravidlá, že sme ich ani nepochopili," smeje sa. Deťom to podľa ich ide v tejto sfére lepšie. „Zostali sme šokované, keď sme videli pohotové rekaice šesťročného dievčatka."
Ony samy sú kartárky, no svoj záber plánujú rozšíriť aj na stolové hry. „Treba ten televízor z času za čas vymeniť aj za inú činnosť," zhodujú sa. Zopár favoritov si medzi viac ako dvadsiatkou hier už našli, naprázdno neodídu.
Sympatický tridsiatnik s dvomi synmi doma najčastejšie hráva playstation, na festivale ich zlákali najmä stolné futbaly a hokeje. V čase našej debaty čakali na vysvetlenie pravidiel stolnej hry, venovanej automobilovým pretekom. Krátko nato sme ich už zazreli pri inom stole. Detská zvedavosť nedovolí obsedieť.
Prišli najmä rodiny s deťmi
Lukáš Královič, jeden zo spoluorganizátorov podujatia a zároveň jeden z členov všadeprítomného „štábu", konštatuje, že prvý ročník festivalu získal charakter rodinného podujatia. „Sme trochu sklamaní z pomerne nízkej účasti stredoškolákov a vysokoškolákov. Tí boli našou hlavnou cieľovou skupinou, aj väčšina hier je orientovaná práve na ich vekovú skupinu," priznáva.
Inak sú však s účasťou spokojní. Doobeda, kedy mali zdarma vstup žiaci základných škôl, sa len tak-tak neprekročila kapacita - prišlo 1600 ľudí. Poobede, kedy bola hala otvorená pre platiacu verejnosť, sa prvý deň prišlo pozrieť okolo 220, v stredu aspoň dva razy toľko návštevníkov. „Prišli aj domovy sociálnych služieb. Klientov hry evidentne zaujali a dožadovali sa ich nákupu. Skupinka, ktorú som sprevádzal, si zo dve aj so sebou odniesla."
Lukáš dúfa, že z festivalu sa vytvorí tradícia: „Podobné podujatia sú v mnohých európskych štátoch, vrátane Česka, veľmi obľúbené." Prvý ročník bol podľa jeho slov organizovaný na poslednú chvíľu, napriek tomu sa podarilo získať mnoho silných sponzorov, ktorí darovali i ceny do súťaží. „Ak to vyjde, budúci rok sa posnažíme silnejšie podchytiť mladých a zohnať viac hier pre najmenšie deti. V prípade vyššieho záujmu zo strany škôl tiež rozšíriť kapacitu priestorov."
Festy Hry Trnava 2010
Autorom myšlienky a organizárotom Fest Hry Trnava 2010 je Mestská rada mládeže v Trnave v spolupráci s mestskou samosprávou. Hlavným cieľom podujatia je najmä podpora rodiny, spoločného trávenia času, rozvíjanie komunikačných schopností a logického myslenia, predstavivosti a kreativity. K dispozícii bola paleta približne 25-tich druhov stolových, kartových, a iných hier rozdelených do herných sekcií pre rôzne vekové skupiny už od 5 rokov. Na stoloch boli pripravené známe i nové hry počnúc Osadníkmi z Katanu, cez Carcassonne, Bang, Dostihy a stávky a mnoho iných. Na svoje si prišli aj fanúšikovia kartovej hry Magic. Sponzori venovali hry aj do súťaží, účastníci mohli nakúpiť tovar vo viacerých stánkoch.