SEREĎ. Pravdepodobne od 1. apríla príde mesto Sereď o svoju pohotovosť. Ambulancia lekárskej služby prvej pomoci na mestskej poliklinike slúži zhruba 34-tisícom dospelých obyvateľov Serede a okolia. Na jej prevádzke sa podieľajú 12 lekári, ktorým nočná služba na pohotovosti vyjde zhruba štyri - až päťkrát v mesiaci. Tí sú nespokojní a nechcú ďalej za súčasných podmienok v Seredi pôsobiť. Radnici sa to nepáči.
Seredská pohotovosť patrí veľkosťou regiónu k najmenším na Slovensku. Jej pôsobenie je limitujúce i tým, že neposkytuje medicínske dokazovanie. Ak sú potrebné napríklad laboratórne analýzy alebo röntgen, ide pacient do 15 kilometrov vzdialenej nemocnice v Galante. Tam už niekoľko rokov bez problémov funguje aj pohotovosť pre seredské deti. Z tohto dôvodu nie je tá v Seredi príliš navštevovaná a sú dokonca dni, keď "nepríde ani noha".
"Našimi pacientmi sú vo veľkej miere tí, ktorí nestihli ísť kvôli práci k lekárovi počas dňa. A aj takí, čo vedome zneužívajú," povedala pre TASR jedna zo slúžiacich lekárov Elena Gáletová.
Pohotovosť je dlhodobo dotovaná
Nízke výkony pohotovosti v Seredi sa odrážajú na platbách poisťovní a odzrkadľujú na odmeňovaní lekárov. "My pohotovosť dlhoročne dotujeme," uviedol Rastislav Bagar, riaditeľ Mestskej polikliniky Sereď, ktorá pre potreby pohotovosti poskytuje jednu ambulanciu.
Medzi 12 lekármi, ktorí sa "točia" na pohotovosti, je deväť súkromných. Tí listom v novembri 2009, ako informoval Bagar, odmietli s vedením polikliniky uzatvoriť zmluvu na rok 2010. Po rokovaniach s riaditeľkou odboru zdravotníctva a humánnej farmácie Trnavského samosprávneho kraja Katarínou Naďovou pristúpili aspoň na predĺženie termínu. "Rozpis služieb pohotovosti končí stredou 31. marca. Čo bude 1. apríla neviem," povedal riaditeľ polikliniky.
Lekári: Do ambulancií neraz nastupujeme po prebdenej noci
Lekári podľa Gáletovej začali rokovať s galantským poskytovateľom lekárskej služby prvej pomoci o možnosti ich prestupu tam. Rokovania sa však pre chorobu zástupcu nemocnice na dlhšie zastavili. "My principiálne neodmietame pracovať v seredskej poliklinike, ale poukazujeme na zlé podmienky. Do ambulancií neraz nastupujeme po prebdenej noci bez zákonnej prestávky. Pre riadny chod pohotovosti by bolo potrebných viac lekárov. Lenže tých niet," dodala Gáletová.
Rokovanie o budúcnosti pohotovosti sa uskutočnilo v tomto týždni na úrovni mesta bez konkrétneho výsledku. Poslanci, členovia sociálno-zdravotnej komisie trvali na tom, aby pohotovosť v Seredi zostala. Aj s ohľadom na potreby starších občanov. Zatiaľ však podľa Gáletovej neponúkli finančnú participáciu. "A senior príde k nám na pohotovosť tak jeden za pol roka," dodala lekárka. V prípade ohrozenia života je k dispozícii pre pacientov rýchla zdravotnícka služba.
Katarína Naďová uviedla pre TASR, že krajská samospráva musí rešpektovať, ak sa poskytovateľ rozhodne podať žiadosť o ukončenie pohotovosti. Objem služieb v Seredi podľa jej vyjadrenia nestačí na to, aby boli vykryté aspoň náklady na prevádzku.
Všetky zainteresované strany by sa mali na budúci týždeň stretnúť s primátorom Serede.