Župan získal ocenenie v kategórii Inštitúcie za "politiku spolupráce na európskej úrovni."
TRNAVA/BOLOGNA. Držiteľom Ceny Re Enzo za rozvoj vzťahov medzi Slovenskou republikou a Talianskom sa stal Tibor Mikuš. Predseda Trnavského samosprávneho kraja získal ocenenie v premiérovom ročníku jej udeľovania v kategórii Inštitúcie za "politiku spolupráce na európskej úrovni, ktorá vyústila v roku 2008 do uzavretia dohody medzi TTSK a regiónom Friuli Venezia Giulia". Je zameraná na ekonomicko-obchodné, technicko-vedecké, sociálno-zdravotnícke vzťahy a tiež na oblasť ekológie, cestovného ruchu a na kultúru.
Laureátmi Re Enzo sa stali súčasne aj dvaja Taliani - Guido Gambetta z Univerzity v Bologni a lekár Augusto Lauro z bolonskej nemocnice. Ceny udelilo slovensko-talianske združenie Allegra so sídlom v Modene a Bratislave. Stalo sa tak na konci februára v Bologni počas galavečera, na ktorom sa zúčastnili autority zo Slovenska a Talianska a ktorý bol venovaný vzájomným vzťahom oboch krajín. Cenu za Tibora Mikuša, ktorý sa nemohol zúčastniť, prevzal v Bologni predseda Ústavno-právnej komisie NR SR Mojmír Mamojka. V utorok 9. marca ju držiteľovi odovzdal na pôde parlamentu.
"Vnímam to ako ocenenie dobrej práce," povedal v tejto súvislosti pre TASR Mikuš. Podpísanie dohody o spolupráci s regiónom Friuli Venezia Giulia je podľa neho bázou, na ktorej možno stavať konkrétne projekty a obohacovať sa navzájom v duchovnej i materiálnej oblasti. "Taliansko je Slovákmi bohato navštevovaná krajina a my Talianom máme tiež čo ponúknuť," povedal Mikuš. Dodal, že sa už uskutočnili kultúrne výmeny, talianski podnikatelia našli svoje miesto na slovenskom trhu a slovenskí sa snažia uplatniť na talianskom.
V porote, ktorá rozhodovala o udelení cien, boli za Slovensko spisovateľ Drahoslav Machala a Pavol Dubček, syn Alexandra Dubčeka. Práve v Bologni tento významný štátnik dostal ešte v čase komunizmu čestný doktorát honoris causa za politické vedy a následne i čestné občianstvo.