TRNAVA. Pre uzávierku Kamennej cesty, ktorá spája Trnavu s Bielym Kostolom, si šoféri musia nadísť cez päťkilometrovú obchádzku po Ružindolskej ceste. Uzavretý je úsek medzi dvomi rybníkmi pri Kamennom Mlyne. Návštevníkov tejto rekreačnej zóny sa obmedzenia výrazne nedotknú. „Kamenáč" je aj naďalej prístupný motorovým vozidlám. Ak by ste však chceli pokračovať ďalej, do Bieleho Kostola, musíte zvoliť obchádzkovú trasu.
Do konca marca bude cesta neprejazdná
Uzávierka takmer tristometrového úseku potrvá do 31. marca 2010. Podľa Konštantína Šima z referátu dopravy mesta Trnava, dokončenie zdvojeného kanalizačného zberača pravdepodobne stihnú načas. Spomalenie môže zapríčiniť nepriaznivé počasie, nezakreslené siete či nečakané presakovanie vody. Cesta je totiž zemnou hrádzou medzi obomi rybníkmi. „Aj napriek tomu, že sme dané miesto podrobne preskúmali, presakovanie vody, ktoré by spôsobilo deformáciu komunikácie, vylúčiť nemožno. Stavbu by to podstatne predĺžilo," konštatuje Šimo.
Jarné počasie zatiaľ robotníkom praje. „Všetky siete sme už lokalizovali. Voda sa zatiaľ vo výkopoch neobjavila, používame tesniace materiály," hovorí Ladislav Bobek za Trnavskú vodárenskú spoločnosť (TAVOS), investora stavby.
Spoje meškajú
Ľudí z Bieleho Kostola dopravné obmedzenia veľmi nepotešili. Starosta obce riešil hneď v prvý deň uzávierky viaceré sťažnosti, od starších spoluobčanov. „Autobusy meškajú, ľudia postávajú na zastávke a nevedia či vôbec niečo pôjde," tvrdí starosta Jozef Adámek. Od linky MHD číslo 3 sú závislí najmä dôchodcovia bez vlastného auta, pre ktorých sú autobusové spojenia jedinou možnosťou, ako sa dostať do Trnavy. Starosta už situáciu ohlásil prevádzkovateľovi MHD, trnavskej SAD.
O posilňovaní spojov trnavská SAD neuvažuje. „Spôsobilo by to zvýšené náklady na obec. Navyše nedisponujeme takým vozovým parkom, aby sme si to mohli dovoliť," dodáva Juraj Kuzma, riaditeľ divízie dopravy SAD Trnava. Keďže Biely Kostol už nie je mestskou časťou, ale samostatnou obcou, z jej rozpočtu putuje na MHD približne 17-tisíc eur ročne.
Obmedzenia ovplyvnia aj návštevnosť cintorína
Pred mestským cintorínom na Kamennej ceste sú autobusové zastávky v oboch smeroch. Pre obchádzku sú dočasne zrušené. „Starší ľudia navštevujú cintorín najčastejšie autobusovými spojmi MHD," tvrdí Michaela Šípošová Rigová zo správy cintorínov.
Aj z trnavského Zariadenia pre seniorov (ZSP) na ulici T. Vansovej nám potvrdili, že na cintorín odtiaľ denne dochádza takmer tridsať dôchodcov práve autobusom. „Chodia pravidelne, aj niekoľkokrát do týždňa," konštatuje Veronika Sedláčková, informátorka zo ZSP. Na cintoríne na Kamennej ceste má pochovaného manžela aj 78-ročná Valika Glassová. Jeho hrob navštevuje aj dvakrát denne. „V lete chodievam pešo, ale na jar a v zime autobusom," hovorí. Ak sa výrazne neoteplí, manžela vraj „neuvidí" celý mesiac.