Pripravovaný zákon o pohrebníctve pravdepodobne zvýši ceny cintorínskych služieb. Minister zdravotníctva SR tvrdí opak. Právna norma má zamedziť monopolu poskytovania služieb obradu a pochovávania, ktoré výlučne vykonáva správa cintorínov.
TRNAVA. V Trnave pôsobia štyri pohrebné služby. Zabezpečujú široký servis počnúc dokumentáciou, výzdobou, starostlivosťou o telo zomrelého až po jeho prevoz na miesto posledného odpočinku. Pri bráne cintorína sa však ich služby končia. Výkop jamy či celkový obrad má v kompetencii správa cintorínov.
Nový zákon o pohrebníctve podľa ministra Richarda Rašiho neprinesie zdražovanie. Ako sa vyjadril pre TASR, je to krok k demonopolizácii poskytovania pohrebných služieb. „Po novom budú mať všetky pohrebné služby možnosť urobiť kompletný obrad," tvrdí šéf rezortu zdravotníctva.
„Nový zákon by som privítal, považujem ho za férový," myslí si Ján Milde, majiteľ pohrebníctva. Ide vraj o transparentnejšie rozdelenie zákaziek, ľudia si budú môcť slobodne vybrať, kto im pripraví kompletný pohreb. „Ak je niekto spokojný s mojimi službami, príde znova. A keď mu spravím výhodnejšiu cenovú ponuku aj za obrad, vrátane výkopu hrobu, objedná si to práve u mňa," myslí si Milde. Výkop jamy by vedel zabezpečiť, obradnú sieň, chladiarenské zariadenie by si však musel prenajať od správcu cintorínov. „Techniku, ozvučenie, výbavu domu smútku by som si musel zapožičať. Väčšinou sú však pevnou súčasťou obradných siení, mať vlastné nemá pre mňa žiadny význam," dodáva Milde.
Konatelia ďalších troch pohrebníctiev sa k problematike zatiaľ nechceli vyjadrovať. O pripravovanom zákone síce už počuli, ale nemajú ho vraj ešte podrobne naštudovaný.
Mesto spravuje štyri cintoríny, na ulici Terézie Vansovej, na Kamennej ceste, evanjelický na Nitrianskej ulici a jeden v miestnej časti Modranka. „Sme zodpovední za údržbu, poriadok, výkop hrobových miest na všetkých štyroch," informuje Michaela Šípošová Rigová zo Správy cintorínov Trnava. Podľa nej je dôležité, aby v novom zákone boli jasne formulované práva a povinnosti cintorínskych služieb ako aj pohrebných služieb. „Pohrebníctva sa aj po prijatí zákona budú musieť riadiť záväzným nariadením mesta ako aj prevádzkovým poriadkom pohrebiska, ktorý schvaľuje mestský úrad," dodáva.
Jama musí mať presné rozmery. Pri hĺbení sa musí dodržiavať viacero postupov. Ak sa nedodržia, hrozí jej znehodnotenie. Zákon nehovorí o tom, kto bude majiteľa pohrebníctva kontrolovať pri kopaní hrobu, respektíve kto mu ukáže, kde má kopať. Jedinú evidenciu o hrobových miestach má správa cintorínov.
„V manželskej dvojici zomrie muž. Rodina pozostalého si vyberie nejakú pohrebnú službu, ktorá zabezpečí kompletný pohreb. O rok neskôr zomrie aj manželka, ale rodina už nechce tú istú službu, pretože neboli spokojní s výkopom spoločného hrobu. Objedná si to u nás," hovorí. Zle vykopaný hrob musia znovu vyhĺbiť. Samozrejme, na náklady zákazníka.
Za cintorínske služby- obradníka, nosičov rakvy, obradnú miestnosť, ozvučenie či výkop si správa účtuje približne 150 eur. Cenník nemenili už päť rokov. Pripravovaný zákon zrejme zoškrtá časť príjmov správy cintorínov. „Budeme to musieť niekde kompenzovať," upozorňuje. Zvýšenie cien musí však najskôr schváliť mestské zastupiteľstvo. „S opatreniami sa budeme zaoberať až po schválení zákona," tvrdí Bohuš Srdoš z mestského úradu v Trnave.
Ak by však NRSR zákon schválila, ceny by šli pravdepodobne nahor. „Zatiaľ sme nerozmýšľali o tom, aký skutočný dopad by malo prijatie tohto zákona," uzatvára. Nový zákon o pohrebníctve je zatiaľ v NR SR po prvom čítaní.