TRNAVA. Peniaze pôjdu na podporu turizmu, dopravy, športu či kultúry. Vyhlásil to po včerajšom výjazdovom zasadnutí vládneho kabinetu premiér Robert Fico.
Ako dodal šéf rezortu dopravy Ľubomír Jahnátek, financie na malé projekty budú určené hlavne na podporu turizmu. "Tento región je dobre známy, je tu rozvinutá cykloturistika či mestská turistika," spresnil minister. Do veľkých projektov v regióne by malo ísť ďalších takmer 11 miliónov eur. V prípade okresu Skalica ide o 5,14 milióna eur a Senice o 6,91 milióna eur.
"Ide o región, ktorý preukazuje vysokú úroveň životaschopnosti," podotkol premiér. Jeho problémom je však podľa jeho slov dopravná infraštruktúra. Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny by mal preto zabezpečiť úpravu cesty medzi Senicou, Jablonicou a Trstínom. Dokončený má byť aj obchvat Holíča. Do októbra 2011 sa má odovzdať do užívania aj okružná križovatka v meste Senica.
Peniaze z celkového balíka by mali dostať aj školy v tomto regióne na vyriešenie svojich havarijných stavov. Spoločne by malo ísť o približne 200.000 eur, pričom jednotlivé školy dostanú po 20.000 až 22.000 eur. Ide o školy napríklad v Dolných Orešanoch, Holíči či Horných Otrokovciach.
Okresy Trnavského kraja boli v minulom roku postihnuté hromadným prepúšťaním. Najviac ohrozených pracovníkov nahlásila spoločnosť Delphi Slovensko, s. r. o., konkrétne 749. Vo firme Slovkord Senica, a. s., príde o prácu 360 ľudí a firma Kufner Textil, s. r. o., avizuje 342 prepustených.
Problémom Senice aj Skalice je pomer voľných pracovných pozícií a nezamestnaných. Senický okres evidoval ku koncu minulého roka 2509 uchádzačov o prácu, pričom voľných miest bolo iba 330. Okres Skalica zaznamenal v rovnakom období 3331 nezamestnaných s 172 voľnými pozíciami.