Trnava sa chystá pridať k 140 opevneným mestám z 26 krajín. Ide o krok smerom k prezentácii mesta na celosvetovej úrovni.
TRNAVA. Do prestížneho medzinárodného spoločenstva opevnených miest plánuje v blízkom čase vstúpiť Trnava. Chce tak využiť svoj potenciál prvého slobodného kráľovského mesta na území Slovenska. Už v 13. storočí vybudovali jej obyvatelia ucelený mestský fortifikačný systém, ktorý je v súčasnosti najzachovalejším tehlovým opevnením v strednej Európe.
Členmi Medzinárodného združenia opevnených miest Walled Town Friendship Circle (WTFC) je v súčasnosti 140 miest z 26 krajín. Strednú Európu zastupuje Maďarsko, Rakúsko, Česko, členmi sú Nórsko, Írsko, Wales, Taliansko, Luxemburg, Holandsko, Slovinsko, Chorvátsko, Grécko, Španielsko i Čína.
WTFC funguje už dvadsať rokov, je zamerané na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja historických opevnených miest. Bolo založené ako fórum pre spoločné záujmy týchto sídiel v roku 1989 a bolo reakciou na Európsky rok cestovného ruchu. "Členstvo považujeme za významný prínos v oblasti prezentácie mesta Trnava na celosvetovej úrovni," povedal k zámeru hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič. Rozhodnú o tom poslanci mestského zastupiteľstva na svojom februárovom zasadnutí. Účasť v WTFC umožní podľa neho medzinárodnú prezentáciu mesta aj prostredníctvom webovej stránky združenia www.walledtowns.com či účasť na odborných seminároch a budovanie kontaktov.
Trnavčania pred ôsmimi storočiami obstavali vtedy ešte nie úplne zastavanú plochu takmer 60 hektárov múrmi v dĺžke 2,5 kilometra, vysokými 9-10 metrov a hrubými tri metre. Hradby sú postavené na kamenných základoch z tehál. Pôvodne ich spevňovalo 35 veží. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami, cez most nad vodnou priekopou. Historické hradby obnovuje mesto Trnava po etapách už vyše dve desaťročia. V súčasnosti je najviac opravená západná strana hradobného systému, avšak nezachovala sa ani jedna z hlavných brán. Pôvodnú podobu majú tri veže, niektoré zostali v hradbách po rekonštrukcii iba v náznakoch.