TRNAVA. Na výmere viac ako 12 tisíc hektárov v katastrálnom území štrnástich obcí v okrese Trnava a ďalších deviatich v okrese Piešťany by v budúcnosti mal tento druh európskeho významu dostať priestor na pokojné hniezdenie. Zámer na vyhlásenie CHVÚ predložil Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP)v Trnave a do 8. marca ho môžu pripomienkovať dotknuté subjekty a občania.
V tomto prípade nepôjde o lokalitu so stupňom ochrany, ale s vymedzením činností, ktoré by mohli vzácneho dravca ohrozovať v čase, keď privádza nové potomstvo, povedal Július Gajdošík z KÚŽP. Každoročne v období od 1. marca do 30. júna preto podľa zámeru nebude možné v blízkosti hniezd rároha vykonávať lesohospodárske ani poľnohospodárske práce. Podľa Gajdošíka by tieto podmienky nemali ohrozovať výrobu vlastníkov pozemkov.
Sokol rároh je v súčasnosti zaradený medzi najviac ohrozené druhy dravcov. Celková početnosť párov na európskom kontinente sa odhaduje len na štyristo až päťsto párov. Na Slovensku žije početne malá, ale významná časť populácie, na západnom Slovensku hniezdi približne osemnásť až dvadsaťdva párov. Aj vďaka dlhoročnému úsiliu ochrancov dravých vtákov sa napríklad pred dvoma rokmi podarilo v tomto regióne zaznamenať rekordný počet vyvedených mláďat za posledných tridsať rokov.
Európska komisia podporila v rámci programu LIFE-Nature medzinárodný maďarsko-slovenský projekt Ochrana sokola rároha v Karpatskej kotline. Predkladateľom bol Národný park Bükk v Maďarsku. Medzi partnerov projektu patrí osem národných parkov a tri mimovládne organizácie v Maďarsku, na Slovensku na projekte spolupracuje Ochrana dravcov na Slovensku, Štátna ochrana prírody SR, Západoslovenská energetika, a. s., a Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Celosvetová populácia dravca poklesla v období rokov 1990 až 2003 o 61 %.Maďarská a slovenská populácia tvoria spolu približne 40 %.