TRNAVA. V týchto dňoch sa v ambulanciách všeobecných lekárov začalo s očkovaním rizikových skupín obyvateľstva. O jeho výhodách sme sa porozprávali s Miriam Ondicovou z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.
Prečo sa rozšírila taká nedôvera k očkovaniu ?
- Médiá, žiaľ, ovplyvnili myslenie verejnosti. Čím otrasnejší scenár , tým lepšia sledovanosť. Preložené do reči súčasnej pandemickej situácie: Pokiaľ nevidím na chodníkoch padať ľudí, ktorí budú mať na čele napísané AH1N1- neuverím. Asi tak.
Objavili sa dokonca informácie, že k pandémii vôbec neprišlo, že mylné informácie šíri aj samotná Svetová zdravotnícka organizácia...
- Tieto dezinformácie mi zdvíhajú adrenalín. Ide samozrejme o poplašné správy. Proti nim stoja odborné stanoviská virológov podložené dôkazmi o novom víruse, ktorý sa rozšíril po všetkých kontinentoch . Veľmi presvedčivé sú aj svedectvá lekárov, ktorí sa ošetrovali pacientov s ťažkým zlyhávaním pľúc a napokon aj svedectvá príbuzných, ktorým pandemická chrípka náhle zobrala niekoho blízkeho.
Kto sa môže dať zaočkovať?
- Vzhľadom na časté odmietanie očkovania u tých ľudí, ktorí sú najviac ohrození, chronicky chorých osôb či tehotných žien, môžu požiadať svojho lekára o zaočkovanie aj tí pacienti, pre ktorých nebolo očkovanie určené.
Vy ste zaočkovaná?
- Áno. Ako epidemiológ s dlhoročnou praxou viem, že jedinou efektívnou ochranou proti závažným prenosným ochoreniam je aktívna imunizácia - čiže očkovanie.
Je február, nie je na očkovanie už neskoro ?
- V prípade pandémie sa charakter sezónnosti nehrá úlohu. Vieme, že prvé ochorenia AH1N1 sa začali šíriť vo svete a v Európe na jar a v priebehu letných mesiacov v minulom roku. Pandémie vždy udierajú v niekoľkých vlnách. Aj keď prvú už máme za sebou, nie je ešte koniec.
Môžu nás ohroziť aj ďalšie vlny pandémie?
- Sledovaním pandémií v minulom storočí bolo potvrdené, že druhá či tretia vlna môže mať väčšiu razanciu, čo znamená reálne riziko nakazenia sa neimúnnych ľudí. Pri pandémiách platí obrátený vzorec chorobnosti a úmrtnosti. Viac ochorejú aj zomierajú ľudia v mladšom veku, teda do 50 rokov. Pri sezónnej chrípke je tomu naopak.