Trnavčanka zachraňovala Haiti

Trnavčanka Eva Zelinová na Haiti odletela pred dvomi týždňami ako jediná žena slovenskej záchranárskej misie. Tlmočila a pomáhala pri ošetrovaní zranených v najväčšom slame hlavného mesta.

Pomoc Haiti prišla aj zo Slovenska.Pomoc Haiti prišla aj zo Slovenska. (Zdroj: ARCHÍV EVA ZELINOVÁ)

TRNAVA. Doktor Vladimír Krčméry, šestnásti záchranári, dvaja televízni reportéri a Trnavčanka Eva Zelinová (29) odleteli koncom januára na Haiti ako v poradí druhá zo slovenských misií. Ich cieľom bolo ošetrovanie zranených, dezinfekcia a hľadanie zasypaných ľudí.
Eva bola popri doktorovi Krčmérym jediným členom, ktorý poznal miestny terén. Na Haiti predtým strávila osem mesiacov ako humanitárna pracovníčka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

haiti1.jpg

Zložité pristávanie

Pristáť na letisku v Port-au-Prince, hlavnom meste Haiti, nebolo jednoduché. Najskôr muselo lietadlo na žiadosť Američanov hodinu krúžiť nad mestom, po zostúpení na zem zas ďalšie dve čakať na schodíky. Aj to dokumentuje chaos, ktorý (nielen) od januárových zemetrasení na ostrove vládne.
„Samotné letisko vyzerá ako sklad. Všade kopa jedla, liekov, stanov. Problémom je, ako pomoc dopraviť, kam treba," komentuje Eva aktuálne pomery.
Vďaka prítomnosti slovenského honorárneho konzula presun z letiska na miesto pobytu prebehol hladko. „Pristavený autobus a nákladné auto odviezlo nás i zhruba tri tony nákladu - stany, jedlo, lieky - do nemocnice, ktorú ako jednu z mála v hlavnom meste zemetrasenie nezničilo."
Infračervená kamera nepomohla
Detská nemocnica St. Damien je od zemetrasenia zaplnená ranenými do posledného miesta. Pacienti ležia aj v priľahlých záhradách, dvoroch. Len tak - na matracoch.
Väčšina z nich je po operácii, areálom sa nerozliehal plač a krik. Ranení, v mnohých prípadoch deti s amputovanými nohami a rukami, zväčša pospávali.
„Bolo to veľmi smutné, no vedela som, do čoho idem," komentuje Eva prvé dojmy.
Stany si rozložili na jednom z posledných voľných miest, na samom okraji areálu. „V nemocnici už bola skupinka slovenských lekárov, a tí nás zorientovali."
Pôvodne sa záchranári chystali hneď prvú noc pátrať po zavalených ľuďoch. Priviezli so sebou aj špeciálnu infračervenú kameru, ktorá reaguje na ľudské teplo. „Podarilo sa ju získať len krátko pred odletom. Okrem nás ju mali iba Američania," objasňuje Eva.
Po prílete im však honorárny konzul oznámil, že vláda pátracie akcie stopla. Napriek tomu sa druhú noc ešte o jednu pokúsili.

SkryťVypnúť reklamu

„Záchranári hľadali študentov, ktorých zasypala univerzitná budova. Vraj ešte odtiaľ chodili esemesky," spomína Eva. „Bolo cítiť silný zápach rozkladajúcich sa tiel, no podaktorí počuli aj slabé zvuky. Avšak nič konkrétne." Keď sa ráno vrátili, v okolí univerzity vládlo už hrobové ticho.

haiti2.jpg

Gangstri záchranárov rešpektujú

Doktor Krčméry založil hneď na druhý deň v Port-au-Prince dve poľné nemocnice: na mieste bývalej univerzity a v slame Cité de Soleil - najnebezpečnejšej časti Haiti. Ten bol zemetrasením zasiahnutý len v malej miere.
Evu vyslali do slamu, kde celých šesť dní pobytu spolupracovala s haitským lekárom a jedným záchranárom. Ku koncu tiež ako tlmočníčka pomáhala americkým doktorom.
„Nepôsobilo to ako nebezpečné miesto," hodnotí svoje dojmy Eva.
Do veľkej miery zrejme aj zásluhou amerického lekára, ktorý ich v oblasti zorientoval. Ten
tu pôsobí dlhé roky a s gangstrami sa pozná. „Ošetruje ich, čím si získava ich dôveru. Je pre nich svätým mužom," vysvetľuje Eva. „Vyjednal s nimi, že v tejto situácii nebudú robiť problémy, unášať záchranárov. Vyzerá, že to rešpektujú."

SkryťVypnúť reklamu

haiti3.jpg

Nesťažovali sa

V slame denne ošetrili okolo sto až stodvadsať ľudí, Eva mala na starosti najmä výdaj liekov. Väčšinou išlo len o povrchové zranenia, vážnejšie prípady záchranár autom odvážal rovno do nemocnice. „Mnohí, čo k nám prišli, neboli ani ranení, len proste využili prítomnosť bezplatnej kliniky," vysvetľuje Eva. Potreba vyrozprávať sa zo svojho nešťastia ich však nehnala. „Len pri ošetrovaní nám občas rozprávali, že ich zasypalo, či o svojich problémoch so spánkom a jedlom."
O žiadnych psychológoch či psychiatroch na Haiti Eva nepočula. „Oni sú naozaj úplne iní ako Európania. A omnoho odolnejší. Záchranári sa napríklad veľmi čudovali, ako skoro prestali hľadať svojich príbuzných. Haitský lekár mi vysvetlil, že už radšej nechcú vidieť ich mŕtve telá."
Nočný ruch sa z mesta vytratil
Evin opis pomerov v hlavnom meste kopíruje správy v celoslovenských médiách: Situácia sa stabilizuje, v uliciach už vidno haitských policajtov, upratovacie čaty i ťažké mechanizmy na odstraňovanie trosiek. Cesty sú prejazdné, hoci sa vytvárajú silné zápchy. „Mnohé ulice sú večer zabarikádované, aby autá neprešli ľudí, ktorí spia na cestách."

SkryťVypnúť reklamu

V meste zostali statisíce bezdomovcov, veľká časť z nich žije v stanoch, ktoré zabezpečili zahraničné humanitárne organizácie. „Ľudia zo stredných vrstiev - ako i lekár, s ktorým som spolupracovala - najčastejšie prespávajú v blízkosti svojich zrútených domov. Na záhradách, či na uliciach."
Školy v Port-au-Prince však ešte nebudú fungovať niekoľko mesiacov. Po meste sa potulujú stovky sirôt, lekári z Evinho okruhu natrafili napríklad na 6-ročného chlapca, ktorý svojím mladším súrodencom nahrádza mamu i otca. „Čo ma však naozaj prekvapilo, v noci v meste vládne úplné ticho, ulice zostávajú úplne vymreté. Predtým v ňom aj o jedenástej v noci vládol čulý ruch," konštatuje Eva.

haiti4.jpg

Uvažuje o návrate

Misia sa napokon vracala na Slovensko o dva dni skôr, ako bolo plánované. Záchranári si svoj „dezinfekčný" program splnili včaššie. „Ja by som si však ešte vedela predstaviť tam zopár dní zostať," komentuje Eva.

„V teréne sme pracovali nejakých 6-7 hodín denne, pretože z hľadiska bezpečnosti sa nedalo pracovať po zotmení, takže sme mali priestor na regeneráciu. A v takom prípade sa tam dá pomáhať dlhšie." Dodáva však, že niektorým lekárom, ktorí pracovali v nemocnici to nedalo, a ošetrovali od rána do večera.
Ako býva po podobných katastrofách bežné, v hlavnom meste sa už začínajú šíriť nákazy a epidémie. Ďalšia slovenská misia teda dorazila s očkovacím programom.
Eva dúfa, že na Haiti sa jej podarí vrátiť. „Obnova krajiny potrvá ešte niekoľko rokov, takže zrejme bude príležitosť," konštatuje. Aj doktor Krčméry má v rámci Haiti niekoľko dlhodobých plánov. Jedným z nich je výstavba sirotinca na severe krajiny.

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 455
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 236
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 036
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 820
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 801
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 068
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 926
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 447
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 253
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Inšpirujte sa a nechajte sa unášať do sveta gastronomických pochúťok s našou druhou časťou najlepších tipov na jedlo a nápoje v našom meste.


Z miesta nehody.

Polícia v priebehu jedného dňa zaznamenala až päť nehôd.


Ilustračné foto.

Na trnavskej Kalvárii si ľudia budú môcť uctiť prinesený kríž podľa starého jeruzalemského zvyku.


SITA
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 068
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 926
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 447
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 253
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu