Zámerom fotografickej výstavy v Západoslovenskom múzeu je priblížiť verejnosti, v akých podmienkach zástupcovia slovenských ozbrojených síl na Balkáne od roku 1993 do 1998 pôsobili.
TRNAVA. Fotografie a dokumenty, približujúce život vojakov v mierovej misii UNPROFOR na Balkáne si možno pozrieť na výstave v Západoslovenskom múzeu v Trnave. K 16. výročiu pôsobenia slovenských vojakov v mierových misiách ju pripravil klub UN-Veterán Slovakia.
"Počas päťročného obdobia pracovala jednotka pod vedením štyroch veliteľov," informoval zástupca klubu Dušan Ščevík. Prvým veliteľom bol Ľubomír Kolenčík, ktorý pôsobil v misiách najdlhšie a v súčasnosti je prezidentom UN-Veterán Slovakia. Druhým veliteľom bol Daniel Kostra, po ňom nasledoval Rastislav Šmehlík. Posledným bol Štefan Jangl, ktorý má najväčšie zásluhy na spolupráci so Slovákmi v meste Ilok. Túto spoluprácu Slováci ukončili rekonštrukciou miestneho spoločenského domu a nazvali ho Dom Ľudovíta Štúra.
Panely s dokumentmi a fotografiami zobrazujú život vojakov počas voľných aj pracovných chvíľ aj misiách slovenských vojakov v Eritrei v Afrike, v Kosove či na Cypre. Súčasne bude do 5. marca v múzeu otvorená v spolupráci s UN-Veterán Slovakia aj výstava originálov i reprodukcií diel insitných umelcov z Kovačice a Padiny . Vernisáž je naplánovaná na piatok 5. februára o 15. hodine.
K hlavným operačným úlohám jednotky na Balkáne, ako uvádza UN-Veterán Slovakia na svojej webovej stránke, patrila rekonštrukcia mostov, ciest a ďalších objektov, vytyčovanie zamínovaných úsekov, budovanie úkrytov, ochranných stavieb, vŕtanie studní a ťažba vody či humanitárna pomoc obyvateľstvu. Časti spolu 606-členného tímu, vytvárané podľa charakteru úloh, pôsobili na viac ako 30 miestach Chorvátska i Bosny a Hercegoviny, napríklad v Gračaci, Knine, Topusku, Gline, Váreši, Zenici, Sarajeve, na hore Igman, na rieke Neretva a inde. Príslušníci preverili a odmínovali vyše 500.000 m2 terénu, zneškodnili 849 protitankových a protipechotných mín a 1040 kusov rôznej munície. Postavili vyše 30 mostov všetky z materiálu dovezeného zo Slovenska. Osobitnú kapitolu tohto programu predstavuje 200 m dlhý pontónový most na rieke Neretva, asi 30 km severne od Mostaru.