Keď svietilo slnko, písal o nádeji a zmŕtvychvstaní. Keď bolo zamračené, premýšľal o Judášovi. Mojím pohľadom, debutová básnická zbierka Petra Chmelu, je plodom autorovej poldruharočnej duchovnej krízy.
Peter Chmela, divadelný a filmový režisér, v súčasnosti riaditeľ Mestskej televízie Trnava, pôvodne nemal v úmysle písať básne. V stave duchovnej púšte, ktorú dôverne pozná každý veriaci, sa len nanovo usiloval nájsť záchytné body vo svojom živote. „Nebolo to o tom, že by som si sadol do kresla a vymýšľal. Každú báseň inšpirovala nejaká konkrétna udalosť, ktorá sa ma dotkla," vysvetľuje. „Išlo to samo, niekedy som za deň napísal aj tri texty. A to som predtým poéziu naposledy písal ešte ako študent," smeje sa Peter Chmela.
Po poldruharočnej intenzívnej sebareflexii zostala na Petrovom pracovnom stole hŕba papierov. „Vyhodíme ich, alebo čo s nimi spravíš, spýtala sa ma pri pohľade na tú kopu manželka," rekapituluje Peter. „No a zbierka napokon vyšla v decembri minulého roku."
Výsledok: Zaprataný pracovný stôl
Peter Chmela nazýva svoju poéziu kerygmatickou. „Kerygma znamená ohlasovanie Krista. Väčšinou sa viaže k misionárom, ktorí prichádzajú do krajiny podať prvú zmienku o Ježišovi. Musí byť preto jednoduchá a zrozumiteľná."
A za také Peter považuje aj svoje básne. Ich ambíciou je človeka podnietiť, aby sa hlbšie zamyslel nad svojím životom: Či skutočne naplno využíva všetko, čo mu bolo dané. „Človek je neustále oslovovaný, aby prijal výzvu k lepšiemu životu. Dôležité je toto volanie zachytiť, nad samotnou premenou netreba veľmi špekulovať. Začnime konať tam, kde sme. Venujme svoju pozornosť najbližším - v rodine, v práci. Často ide len o maličkosti."
Nad zmenou k lepšiemu netreba špekulovať
Posolstvo básní je podľa neho takisto jednoduché: viac si poslúžme. Sme tu krátko na tomto svete, a tak rýchlo to všetko uletí.
„Jeden kňaz mi počas môjho obdobia hľadania povedal: Nezabudni, všetko, čo máš, máš od Boha. Začal som nad tým premýšľať. Mnoho vecí, ktoré máme dané zhora ako požehnanie, pripisujeme sebe. A potom s tým zaobchádzame ako chceme. Uzamkneme sa za štyri múry a nechceme vidieť suseda."
Ježišovi sme rovnako blízko ako Judáš
Peter Chmela momentálne pracuje na divadelnom cykle 14 zastavení. Ide o netradičné poňatie krížovej cesty. „Prvé zastavenie začína zradou Judáša. Keby ho nevydal - k ničomu by nedošlo. Cez tento problém reflektujem dnešnú dobu. Či náhodou aj my dnes nezrádzame Ježiša. Sme mu rovnako blízko ako Judáš."