Utorok, 25. január, 2022 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

V prípade vraždy Jána Korca vyniesli po 10 rokoch rozsudok

Úhrnný trest odňatia slobody na 14 rokov v 3. nápravovýchovnej skupine pre trnavského podnikateľa Júliusa P. za to, že si objednal vraždu svojho veriteľa.

Úhrnný trest odňatia slobody na 14 rokov v 3. nápravovýchovnej skupine pre trnavského podnikateľa Júliusa P. za to, že si objednal vraždu svojho veriteľa a 10,5 a 12,5ročné rozsudky pre sprostredkovateľov skutku Eduarda D. a Miroslava Z. vyniesol dnes senát Krajského súdu (KS) v Trnave.

TRNAVA. Verdikt odznel po štyroch rokoch od začatia pojednávania a po deviatich rokoch od násilnej smrti bývalého riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární v Trnave Jána Korca. Ani jeden z obžalovaných nebol v súdnej sieni, všetci dali súhlas na konanie v neprítomnosti.

Ide v poradí o už tretí rozsudok v tejto veci, keď predchádzajúce dva vrátil Najvyšší súd SR do Trnavy na ďalšie dokazovanie. V prvom prípade dostal Július P. totožný trest, v druhom v roku 2005 bol úplne oslobodený spod obžaloby a trest odňatia slobody dostali iba vykonávateľ a sprostredkovatelia. Dnes senát, ktorému predsedal rovnaký sudca ako predtým, skonštatoval, že existujú dôkazy, že vražda sa stala na základe objednávky Júliusa P.

Súd mu započítal do úhrnného trestu aj rozsudok za objednanie únosu a vydieranie iného trnavského podnikateľa, čo si P. objednal v roku 1999 u skupiny bývalých policajných kukláčov. Za tento skutok bol na desať rokov odsúdený na sklonku roku 2008. Korca zastrelili dvadsiatimi výstrelmi zo samopalu v jeho rodinnom dome v Piešťanoch vo februári 2001. Dôvodom mala byť 10-miliónová pôžička (v slovenských korunách), ktorú mal Július P. Korcovi vrátiť s takmer 20-percentným úrokom.

Vykonávateľom vraždy bol Ivan G., ktorý je ale vyčlenený na samostatné konanie. Všetci traja objednaní muži, každý už s viacerými tresnými činmi na konte, sa postupne k svojej trestnej činnosti priznali. Miroslav Z. svoje výpovede počas konania menil pre svoju nedôveru k polícii. Súd dnes okrem toho vymeral Júliusovi P. aj peňažný trest vo výške 66.388 eur a ochranný dohľad na dva roky. Miroslavovi Z. trest prepadnutia samopalu značky Tokarev. Na náhradu požičaných peňazí odkázal poškodenú stranu-syna Jána Korca na občiansko-právne konanie. Prokurátor ani obhajcovia sa zatiaľ nevyjadrili, či podajú voči rozsudku odvolanie.

Chronológia súdneho procesu

Pojednávanie vo veci vraždy bývalého generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca predseda senátu Krajského súdu v Trnave odročil. Dôvodom bola požiadavka Najvyššieho súdu SR na vypracovanie znaleckého posudku v oblasti ekonomiky.

19. júna 2007 - Proces v kauze zavraždenia bývalého riaditeľa trnavského Výskumného ústavu jadrovej energetiky Jána Korca Krajský súd v Trnave opäť odročil.

2. apríla 2008 - Predseda senátu KS v Trnave musel stanoviť nový termín pojednávania, keďže v súdnej sieni nebol obžalovaný Miroslav Z., ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Predseda senátu si však overil u ošetrujúceho lekára obžalovaného Miroslava Z., že zdravotné dôvody umožňovali účasť obžalovaného na pojednávaní, preto mu uložil poriadkovú pokutu 30.000 korún. Do súdnej siene Krajského súdu v Trnave sa dostavil iba jeden zo štvorice obžalovaných Eduard D. Neprítomný Ivan G. bol podľa informácií, ktoré mal súd k dispozícii, vo výkone väzby v Nemecku. Obžalovaný Július P. dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

30. apríla 2008 - Predseda senátu musel odročiť hlavné pojednávanie v prípade vraždy bývalého riaditeľa trnavského Výskumného ústavu jadrovej energetiky Jána Korca, ktoré sa malo uskutočniť na Krajskom súde v Trnave. Dôvodom bola neprítomnosť obžalovaného Miroslava Z., ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

29. septembra 2008 - K spoluúčasti na vražde bývalého riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární v Trnave Jána Korca sa priznal jeden z oblažovaných. Miroslav Z. Ma hlavnom pojednávaní pred senátom Krajského súdu v Trnave doznal, že na základe objednávky ďalšieho obžalovaného, trnavského podnikateľa Júliusa P. na začiatku roku 2001 mal vykonať vraždu samopalom v Piešťanoch, no nakoniec na to zohnal iného človeka - obžalovaného Eduarda D.

19. januára 2009 - Absencia súdneho spisu zabránila pokračovaniu pojednávania vo veci vraždy bývalého riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární v Trnave Jána Korca.

16. februára 2009 - Pokutu vo výške 1650 eur uložil predseda senátu Krajského súdu v Trnave obžalovanému Miroslavovi Z. Ten

23. februára 2001 - Na dvore rodinného domu v Piešťanoch zastrelili generálneho riaditeľa VÚJE Trnava, a. s., Jána Korca. Vrah obeť zblízka zasiahol do hrudníka viacerými ranami zo samopalu s tlmičom ráže 7,62 mm.

28. februára 2001 - Prezident policajného zboru Ján Pipta informoval, že objednávateľom vraždy generálneho riaditeľa VÚJE Trnava, a. s. Jána Korca bol trnavský podnikateľ v oblasti stavebníctva a hotelierstva 46-ročný Július P. Ten si Korcovu vraždu objednal preto, aby mu nemusel vrátiť pôžičku vo výške 10 miliónov Sk.

20. mája 2002 - Vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania PZ v Trnave potvrdil, že podľa výsledkov vyšetrovania bol bezprostredným vykonávateľom vraždy J. Korca Ivan G. z Trnavy, ktorého na vykonanie skutku naviedol Eduard D. z Trnavy. Eduardovi D. vraždiacu zbraň zabezpečil od nezistenej osoby ďalší z obvinených Miroslav Z. z Trnavy, ktorý mu za vykonanie vraždy prisľúbil 500.000 Sk. Obvinení Ivan G. a Eduard D. po vykonaní vraždy finančnú odmenu aj prevzali. Za vraždou na objednávku mal stáť obvinený podnikateľ Július P. z Trnavy.

24. apríla 2003 - Na 14 rokov odňatia slobody nepodmienečne odsúdil senát Krajského súdu v Trnave Ivana G., nájomného vraha generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca. Objednávateľ vraždy, trnavský podnikateľ Július P. bude za mrežami 13 rokov, rovnako aj dvaja sprostredkovatelia vraždy Eduard D. a Miroslav Z. Všetci si tresty odsedia v 3. nápravnovýchovnej skupine.

4. decembra 2003 - Odvolací senát Najvyššieho súdu SR (NS) zrušil v plnom rozsahu rozsudok a tresty pre štyroch obžalovaných v prípade nájomnej vraždy generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca.

25. januára 2005 - Kauzou vraždy generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární (VÚJE) Jána Korca sa opakovane začal zaoberať senát Krajského súdu v Trnave. Pojednávanie predseda senátu Pavol Sládok odročil po tom, čo obžalovaný Eduard D. namietal zaujatosť všetkých trnavských sudcov. Miroslav Z. na súde naznačoval, že za Korcovou vraždou stoja vysokí policajní funkcionári. Ďalší dvaja obvinení - strelec Ivan G. a sprostredkovateľ Eduard D. sa k spáchaniu skutkov priznali.

13. septembra 2005 - Výpoveďami obžalovaných pokračovalo na Krajskom súde v Trnave hlavné pojednávanie vo veci vraždy generálneho riaditeľa VÚJE Jána Korca. Po námietke obžalovaného Miroslava Z. o zaujatosti senátu a tiež krajského súdu bol predseda senátu Pavol Sládok nútený pojednávanie prerušiť až do vyjadrenia Najvyššieho súdu SR.

19. decembra 2005 - Krajský súd v Trnave pre nedostatok dôkazov oslobodil v prípade vraždy Jána Korca spod obžaloby Júliusa P., vinu ostatných potvrdil a vymeral im tresty od 10 do 12 a pol roka v 3. nápravnovýchovnej skupine. Proti rozsudku sa opäť odvolali. Prípad odznova pojednával nový senát, všetci obžalovaní boli stíhaní na slobode.

2. januára 2007 -

sa nedostavil na hlavné pojednávanie vo veci vraždy bývalého riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca a ani svoju neúčasť neospravedlnil. Pojednávanie bolo odročené na 23. marca.

23. marca 2009 - Bez prítomnosti obžalovaných pokračovalo na Krajskom súde v Trnave po mesačnej prestávke pojednávanie vo veci vraždy bývalého generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca. Pred senátom vypovedali svedkovia, ktorých sa mali dotknúť okolnosti inej trestnej činnosti obžalovaných. Medzi nimi aj bývalý policajt, pod auto ktorého mal byť nainštalovaný výbušný systém.

27. apríla 2009 - Už druhýkrát bez prítomnosti všetkých obžalovaných pokračovalo na Krajskom súde v Trnave pojednávanie vo veci vraždy bývalého generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární v Trnave Jána Korca. Na pojednávanie sa dostavil iba jeden z prizvaných svedkov, súdny znalec v oblasti účtovníctva. Uviedol, že v intenciách, aké malo účtovníctvo firmy podnikateľa Júliusa P., sa nedalo dlhodobo podnikať, pretože firma nevykazovala príjmy, ale permanentnú stratu. Vyslovil preto domnienku, že vo firme musel byť bočný tok finančných prostriedkov. Senát súdu sa zaoberal aj námietkou zaujatosti obžalovaného Eduarda D. voči predsedovi senátu z dôvodu údajného spoločného známeho a zamietol ju.

(TASR)

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. Mecom ide na zelenú
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 8. Marrákeš je červená perla Maroka
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 1. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 2. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 3. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 5. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 6. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 7. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 10. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 742
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 338
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 028
 4. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 778
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 586
 6. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 579
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 596
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 321
 9. Mecom ide na zelenú 2 265
 10. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty 1 134

Blogy SME

 1. Štefan Vrátny: Pokus o pochopenie amerického videnia Európy
 2. Anna Milanová: Z dekoratívnej tvorby...
 3. Matúš Lazúr: Pandémia sa nám zrejme chýli ku koncu. Jej dôsledky však len začnú.
 4. Zuza Kumanova: Štatistický úrad SR zverejnil výsledky postojových otázok zo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021
 5. Robert Škerko: Zimná dovolenka v Terchovej.
 6. Kristína Jakubičková: Zápisky z psychiatrie alebo ako prežiť a nezblázniť sa
 7. Miriam Studeničová: Ako ďalej? Pokrok nebude umožnený nehodným!
 8. Tomáš Harustiak: Ježišova identita sa stratila vo vzduchoprázdne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 101
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 987
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 535
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 572
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 4 544
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 230
 7. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 4 158
 8. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 3 746
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Zapojte sa do najväčšieho prieskumu zameraného na závislosti ako alkohol, fajčenie, drogy a mobil. Vyplnením ankety sa automaticky zaradíte do súťaže.


16. jan

Policajné kontroly budú pokračovať aj v ďalších okresoch Trnavského kraja.


11 h

Dôchodcu zastavili už v pripájacom pruhu.


14 h
Martin Knut, predseda správnej rady občianskeho združenia Liga za duševné zdravie.

Závislosť je psychická porucha, ktorá môže mať katastrofálne následky na fyzické, no najmä psychické zdravie človeka a dlhodobo negatívne ovplyvňuje jeho rodinný život aj sociálne väzby.


23. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Žilinská krajská polícia informuje motoristov o aktuálnej úplnej neprejazdnosti cesty I/65 medzi Turčianskymi Teplicami a Mošovcami.


SITA 21 h

Obyvatelia bytového domu na Moyzesovej ulici v Čadci sa búria, zo svojich bytov sa vysťahovať nechystajú.


17 h

Covidový paradox v Poltári.


15 h

Nový režim podľa Únie fitnes centier Slovenska spĺňajú hlavne ľudia nad 60 rokov.


16 h

Blogy SME

 1. Štefan Vrátny: Pokus o pochopenie amerického videnia Európy
 2. Anna Milanová: Z dekoratívnej tvorby...
 3. Matúš Lazúr: Pandémia sa nám zrejme chýli ku koncu. Jej dôsledky však len začnú.
 4. Zuza Kumanova: Štatistický úrad SR zverejnil výsledky postojových otázok zo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021
 5. Robert Škerko: Zimná dovolenka v Terchovej.
 6. Kristína Jakubičková: Zápisky z psychiatrie alebo ako prežiť a nezblázniť sa
 7. Miriam Studeničová: Ako ďalej? Pokrok nebude umožnený nehodným!
 8. Tomáš Harustiak: Ježišova identita sa stratila vo vzduchoprázdne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 101
 2. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 987
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 535
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 572
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 4 544
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 230
 7. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 4 158
 8. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 3 746
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu