Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

V prípade vraždy Jána Korca vyniesli po 10 rokoch rozsudok

Úhrnný trest odňatia slobody na 14 rokov v 3. nápravovýchovnej skupine pre trnavského podnikateľa Júliusa P. za to, že si objednal vraždu svojho veriteľa.

Úhrnný trest odňatia slobody na 14 rokov v 3. nápravovýchovnej skupine pre trnavského podnikateľa Júliusa P. za to, že si objednal vraždu svojho veriteľa a 10,5 a 12,5ročné rozsudky pre sprostredkovateľov skutku Eduarda D. a Miroslava Z. vyniesol dnes senát Krajského súdu (KS) v Trnave.

TRNAVA. Verdikt odznel po štyroch rokoch od začatia pojednávania a po deviatich rokoch od násilnej smrti bývalého riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární v Trnave Jána Korca. Ani jeden z obžalovaných nebol v súdnej sieni, všetci dali súhlas na konanie v neprítomnosti.

Ide v poradí o už tretí rozsudok v tejto veci, keď predchádzajúce dva vrátil Najvyšší súd SR do Trnavy na ďalšie dokazovanie. V prvom prípade dostal Július P. totožný trest, v druhom v roku 2005 bol úplne oslobodený spod obžaloby a trest odňatia slobody dostali iba vykonávateľ a sprostredkovatelia. Dnes senát, ktorému predsedal rovnaký sudca ako predtým, skonštatoval, že existujú dôkazy, že vražda sa stala na základe objednávky Júliusa P.

Súd mu započítal do úhrnného trestu aj rozsudok za objednanie únosu a vydieranie iného trnavského podnikateľa, čo si P. objednal v roku 1999 u skupiny bývalých policajných kukláčov. Za tento skutok bol na desať rokov odsúdený na sklonku roku 2008. Korca zastrelili dvadsiatimi výstrelmi zo samopalu v jeho rodinnom dome v Piešťanoch vo februári 2001. Dôvodom mala byť 10-miliónová pôžička (v slovenských korunách), ktorú mal Július P. Korcovi vrátiť s takmer 20-percentným úrokom.

Vykonávateľom vraždy bol Ivan G., ktorý je ale vyčlenený na samostatné konanie. Všetci traja objednaní muži, každý už s viacerými tresnými činmi na konte, sa postupne k svojej trestnej činnosti priznali. Miroslav Z. svoje výpovede počas konania menil pre svoju nedôveru k polícii. Súd dnes okrem toho vymeral Júliusovi P. aj peňažný trest vo výške 66.388 eur a ochranný dohľad na dva roky. Miroslavovi Z. trest prepadnutia samopalu značky Tokarev. Na náhradu požičaných peňazí odkázal poškodenú stranu-syna Jána Korca na občiansko-právne konanie. Prokurátor ani obhajcovia sa zatiaľ nevyjadrili, či podajú voči rozsudku odvolanie.

Chronológia súdneho procesu

Pojednávanie vo veci vraždy bývalého generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca predseda senátu Krajského súdu v Trnave odročil. Dôvodom bola požiadavka Najvyššieho súdu SR na vypracovanie znaleckého posudku v oblasti ekonomiky.

19. júna 2007 - Proces v kauze zavraždenia bývalého riaditeľa trnavského Výskumného ústavu jadrovej energetiky Jána Korca Krajský súd v Trnave opäť odročil.

2. apríla 2008 - Predseda senátu KS v Trnave musel stanoviť nový termín pojednávania, keďže v súdnej sieni nebol obžalovaný Miroslav Z., ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Predseda senátu si však overil u ošetrujúceho lekára obžalovaného Miroslava Z., že zdravotné dôvody umožňovali účasť obžalovaného na pojednávaní, preto mu uložil poriadkovú pokutu 30.000 korún. Do súdnej siene Krajského súdu v Trnave sa dostavil iba jeden zo štvorice obžalovaných Eduard D. Neprítomný Ivan G. bol podľa informácií, ktoré mal súd k dispozícii, vo výkone väzby v Nemecku. Obžalovaný Július P. dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

30. apríla 2008 - Predseda senátu musel odročiť hlavné pojednávanie v prípade vraždy bývalého riaditeľa trnavského Výskumného ústavu jadrovej energetiky Jána Korca, ktoré sa malo uskutočniť na Krajskom súde v Trnave. Dôvodom bola neprítomnosť obžalovaného Miroslava Z., ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

29. septembra 2008 - K spoluúčasti na vražde bývalého riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární v Trnave Jána Korca sa priznal jeden z oblažovaných. Miroslav Z. Ma hlavnom pojednávaní pred senátom Krajského súdu v Trnave doznal, že na základe objednávky ďalšieho obžalovaného, trnavského podnikateľa Júliusa P. na začiatku roku 2001 mal vykonať vraždu samopalom v Piešťanoch, no nakoniec na to zohnal iného človeka - obžalovaného Eduarda D.

19. januára 2009 - Absencia súdneho spisu zabránila pokračovaniu pojednávania vo veci vraždy bývalého riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární v Trnave Jána Korca.

16. februára 2009 - Pokutu vo výške 1650 eur uložil predseda senátu Krajského súdu v Trnave obžalovanému Miroslavovi Z. Ten

23. februára 2001 - Na dvore rodinného domu v Piešťanoch zastrelili generálneho riaditeľa VÚJE Trnava, a. s., Jána Korca. Vrah obeť zblízka zasiahol do hrudníka viacerými ranami zo samopalu s tlmičom ráže 7,62 mm.

28. februára 2001 - Prezident policajného zboru Ján Pipta informoval, že objednávateľom vraždy generálneho riaditeľa VÚJE Trnava, a. s. Jána Korca bol trnavský podnikateľ v oblasti stavebníctva a hotelierstva 46-ročný Július P. Ten si Korcovu vraždu objednal preto, aby mu nemusel vrátiť pôžičku vo výške 10 miliónov Sk.

20. mája 2002 - Vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania PZ v Trnave potvrdil, že podľa výsledkov vyšetrovania bol bezprostredným vykonávateľom vraždy J. Korca Ivan G. z Trnavy, ktorého na vykonanie skutku naviedol Eduard D. z Trnavy. Eduardovi D. vraždiacu zbraň zabezpečil od nezistenej osoby ďalší z obvinených Miroslav Z. z Trnavy, ktorý mu za vykonanie vraždy prisľúbil 500.000 Sk. Obvinení Ivan G. a Eduard D. po vykonaní vraždy finančnú odmenu aj prevzali. Za vraždou na objednávku mal stáť obvinený podnikateľ Július P. z Trnavy.

24. apríla 2003 - Na 14 rokov odňatia slobody nepodmienečne odsúdil senát Krajského súdu v Trnave Ivana G., nájomného vraha generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca. Objednávateľ vraždy, trnavský podnikateľ Július P. bude za mrežami 13 rokov, rovnako aj dvaja sprostredkovatelia vraždy Eduard D. a Miroslav Z. Všetci si tresty odsedia v 3. nápravnovýchovnej skupine.

4. decembra 2003 - Odvolací senát Najvyššieho súdu SR (NS) zrušil v plnom rozsahu rozsudok a tresty pre štyroch obžalovaných v prípade nájomnej vraždy generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca.

25. januára 2005 - Kauzou vraždy generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární (VÚJE) Jána Korca sa opakovane začal zaoberať senát Krajského súdu v Trnave. Pojednávanie predseda senátu Pavol Sládok odročil po tom, čo obžalovaný Eduard D. namietal zaujatosť všetkých trnavských sudcov. Miroslav Z. na súde naznačoval, že za Korcovou vraždou stoja vysokí policajní funkcionári. Ďalší dvaja obvinení - strelec Ivan G. a sprostredkovateľ Eduard D. sa k spáchaniu skutkov priznali.

13. septembra 2005 - Výpoveďami obžalovaných pokračovalo na Krajskom súde v Trnave hlavné pojednávanie vo veci vraždy generálneho riaditeľa VÚJE Jána Korca. Po námietke obžalovaného Miroslava Z. o zaujatosti senátu a tiež krajského súdu bol predseda senátu Pavol Sládok nútený pojednávanie prerušiť až do vyjadrenia Najvyššieho súdu SR.

19. decembra 2005 - Krajský súd v Trnave pre nedostatok dôkazov oslobodil v prípade vraždy Jána Korca spod obžaloby Júliusa P., vinu ostatných potvrdil a vymeral im tresty od 10 do 12 a pol roka v 3. nápravnovýchovnej skupine. Proti rozsudku sa opäť odvolali. Prípad odznova pojednával nový senát, všetci obžalovaní boli stíhaní na slobode.

2. januára 2007 -

sa nedostavil na hlavné pojednávanie vo veci vraždy bývalého riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca a ani svoju neúčasť neospravedlnil. Pojednávanie bolo odročené na 23. marca.

23. marca 2009 - Bez prítomnosti obžalovaných pokračovalo na Krajskom súde v Trnave po mesačnej prestávke pojednávanie vo veci vraždy bývalého generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární Jána Korca. Pred senátom vypovedali svedkovia, ktorých sa mali dotknúť okolnosti inej trestnej činnosti obžalovaných. Medzi nimi aj bývalý policajt, pod auto ktorého mal byť nainštalovaný výbušný systém.

27. apríla 2009 - Už druhýkrát bez prítomnosti všetkých obžalovaných pokračovalo na Krajskom súde v Trnave pojednávanie vo veci vraždy bývalého generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární v Trnave Jána Korca. Na pojednávanie sa dostavil iba jeden z prizvaných svedkov, súdny znalec v oblasti účtovníctva. Uviedol, že v intenciách, aké malo účtovníctvo firmy podnikateľa Júliusa P., sa nedalo dlhodobo podnikať, pretože firma nevykazovala príjmy, ale permanentnú stratu. Vyslovil preto domnienku, že vo firme musel byť bočný tok finančných prostriedkov. Senát súdu sa zaoberal aj námietkou zaujatosti obžalovaného Eduarda D. voči predsedovi senátu z dôvodu údajného spoločného známeho a zamietol ju.

(TASR)

Najčítanejšie na My Trnava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 302
 2. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 4 541
 3. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 4 083
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 337
 5. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 578
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 569
 7. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 518
 8. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 495

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie
 2. Elena Antalová: "Kecy a fakty o tzv.demokracii". Kniha Karola Ondriaša vyšla síce v roku 2004, no chcela by udávať smer Smeru.
 3. Adam Austera: Ako budú farmaceutickí giganti bojovať proti COVID v roku 2023?
 4. Anton Kovalčík: Afganské fiasko ZSSR 3.
 5. Lucia Žárska: Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno
 6. Irena Šimuneková: Čierno biely svet
 7. Radoslav Medzihradský: Novoročný výstup na Turniansky hrad
 8. Jaroslav Kmeť: Ako na krízu?
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 480
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 253
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 015
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 934
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 887
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 721
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 694
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 368
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


11 h
Kalsicistickú zemiansku kúriu konečne rekonštruujú vďaka snahe súkromného majiteľa a dotácii z ministerstva kultúry.

Obec na rekonštrukciu kúrie v Sobotišti peniaze nemá. Z obnovy sa teší.


11 h

Obyvatelia tejto časti mesta si podľa riaditeľa Slovenskej pošty Ľubomíra Mindeka takmer všetky služby vybavia u svoje poštárky, poštára alebo poštového kuriéra.


SITA 12 h

Do výtvarnej súťaže sa zapojilo 121 škôl z celého územia Slovenska, ktoré poslali na vyhodnotenie 477 prác svojich žiakov vo veku od 6 do 19 rokov.


SITA 14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie
 2. Elena Antalová: "Kecy a fakty o tzv.demokracii". Kniha Karola Ondriaša vyšla síce v roku 2004, no chcela by udávať smer Smeru.
 3. Adam Austera: Ako budú farmaceutickí giganti bojovať proti COVID v roku 2023?
 4. Anton Kovalčík: Afganské fiasko ZSSR 3.
 5. Lucia Žárska: Microsoft masovo prepúšťa zamestnancov, na výsledkoch to zatiaľ nevidno
 6. Irena Šimuneková: Čierno biely svet
 7. Radoslav Medzihradský: Novoročný výstup na Turniansky hrad
 8. Jaroslav Kmeť: Ako na krízu?
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 480
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 253
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 015
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 934
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 887
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 721
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 694
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 368
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu