TRNAVA. Hajlovaním a rôznymi gestami minulý piatok podvečer propagovala fašizmus skupinka neonacistov priamo v centre mesta. Asi sedem opitých mladíkov vykrikovalo na Trojičnom námestí rasistické heslá. Ich vyčíňanie trvalo podľa svedkov niekoľko desiatok minút. Mladý pár, ktorý prechádzal okolo, ich vyzval, aby prestali. Tí však okamžite na nich zaútočili a vyhrážali sa im zabitím. Konflikt nakoniec ukončili privolaní policajti.
„Vyzvali ich, aby upustili od protiprávneho konania a eskortovali ich na políciu," hovorí zástupca hovorkyne
Krajskej polície v Trnave Ľuboš Homola. Hliadka dvoch z výtržníkov zadržali a odviedla na oddelenie. Obaja chlapci majú len šestnásť rokov. Celý incident pravdepodobne zaznamenali aj kamery mestskej polície.
Svedkovia tvrdia, že neonacisti hajlovali priamo do ich objektívov.
V centre mesta sa vraj stretávajú už dlhšie. Prejavmi sympatií k fašizmu na verejnosti údajne neprovokovali po prvý raz.
Polícia tvrdí, že útok bol len ojedinelý
V decembri slovne zaútočili na staršiu ženu. „Asi sa čaká kým niekoho zabijú v priamom prenose, až potom začne niekto konať," myslí si svedok udalosti, ktorý nechce byť menovaný.
Náčelník mestskej polície Igor Keleši však akékoľvek stretávanie takýchto skupín vylučuje.
„Priestor neustále monitorujeme nielen kamerami, ale aj hliadkami. Tento prípad bol náhodný incident a svoju úlohu tam zohral alkohol," vysvetľuje.
Občianske združenie Ľudia proti rasizmu však dostalo informácie o podobných zrazoch v Trnave. Juraj Kiss upozorňuje, aby sa ľudia pri takýchto konfliktoch s prívržencami krajnej pravice nekonfrontovali.
„Dôležité je informovať políciu. Ak nezasiahne, tak potom nás," hovorí Kiss.
Nárast popularity takýchto skupín pripisujú Ľudia proti rasizmu najmä súčasnej kríze. „Tieto hnutia naberajú na sile a chcú zlákať do svojich radov mladých ľudí," dodáva Kiss.
Prípadom sa polícia naďalej zaoberá. Ak dvom zadržaným mladíkom dokážu ich vinu, hrozí im za spáchanie trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd človeka väzenie od šesť mesiacov do troch rokov.