TRNAVA. Spaľovňu do skúšobnej prevádzky uviedli 12. januára minulého roka. Tá uplynie 31. januára 2010. Podľa slov riaditeľa nemocnice Martina Tabačeka už poslali kompetentným inštitúciám potrebné materiály na schválenie ďalšej prevádzky. "Všetky merané hodnoty boli v súlade s platnou legislatívou, čiže nič by nemalo brániť tomu, aby spaľovňa mohla v prevádzke pokračovať,“ uviedol Tabaček. "Materiály sme dostali a v súčasnosti ich vyhodnocujeme,“ potvrdila Jana Marková z Obvodného úradu životného prostredia.
Kapacita spaľovne bola projektovaná na 800 kilogramov odpadu za deň, spaľuje sa v nej však o sto kilogramov menšie množstvo. "Pri kontinuálnych meraniach sme zistili, že je to také optimálne množstvo odpadov, pri ktorom nie je problém dodržať legislatívu,“ odôvodnil riaditeľ. Približne 80 percent odpadu podľa neho pochádza z nemocnice, zvyšných 20 percent dovážajú z iných zdravotníckych zariadení na území mesta. Ako dodal Tabaček, takýmto spôsobom zlikvidujú všetok odpad, ktorý nemocnica vyprodukuje, s výnimkou komunálneho.
Spaľovňa odpadov má aj ekonomické výhody. "Doterajšiu úsporu možno odhadnúť na 10 000 eur, v budúcnosti však očakávame niekoľkonásobne vyššie úspory,“ uviedol Tabaček. Zdôraznil, že v prvom roku skúšobnej prevádzky prichádzalo k dodatočným investíciám do zariadenia spaľovne, čo úsporu znížilo. Ušetrené prostriedky chce nemocnica použiť na dofinancovanie niektorých jej neziskových činností. "Nechceme na tom zarábať, spaľovanie pre nás nie je podnikanie. Slúži na bezpečné zlikvidovanie odpadu, pričom ušetrené peniaze pôjdu späť do zdravotníctva, na skvalitnenie služieb pre pacientov,“ skonštatoval riaditeľ. Spaľovňa pri svojej činnosti produkuje teplú vodu, ktorá slúži na vykurovanie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice.
Spaľovňa je od najbližších obydlí vzdialená asi 150 metrov, preto jej spusteniu obyvatelia neboli naklonení a spísali aj petíciu. "Neevidujeme žiadne sťažnosti ani negatívne názory odkedy je spaľovňa v prevádzke,“ uviedol Tabaček. Traja obyvatelia okolitých domov nezávisle od seba potvrdili, že existenciu spaľovne v ich blízkom okolí nijako nepociťujú.
Projekt spaľovne nebezpečných nemocničných odpadov bol schválený v roku 2003. V roku 2007 dokončili stavebnú časť objektu. Zariadenie za viac ako 2,3 milióna eur bolo financované prevažne z grantu, ktorý nemocnica získala od švajčiarskej vlády. Jednou z podmienok získania grantu bolo umiestnenie spaľovne v areáli nemocnice, hoci to nie je v súlade s územným plánom mesta Trnava.