TRNAVA. Starší spoluobčania si na novinky zvykajú ťažšie. Podľa psychologičky Lucii Lenickej, ľuďom vo vyššom veku trvá učenie dlhšie, ako keď boli mladí. „Tiež prispôsobiť sa novým životným podmienkam býva pre nich ťažšie. Lepšie sa im pohybuje v zabehnutých koľajach, známe veci im zabezpečujú životnú istotu," potvrdila.
„Mňa osobitne teší fakt, že sa nenaplnili žiadne mýty, ktoré zavedeniu predchádzali. Povery o zdražovaní, záplave mincí alebo o „psychologických problémoch" starších ľudí. Zavedenie aj doterajšie fungovanie eura prebehlo ako veľmi hladký a dobre zvládnutý proces," uviedol Igor Barát, bývalý splnomocnenec vlády SR pre zavedenia eura.
Euro už považujú za slovenské
Po roku, čo euro funguje, si aj dôchodcovia zvykli. Viacerí z nich už ani neprepočítavajú. Výmenu pritom hodnotia pozitívne. „Zo začiatku som si nemohla zvyknúť najmä na množstvo nových euromincí a podstatne vyššiu nominálnu hodnotu bankoviek," prezradila 77- ročná Alžbeta Johanessová. Momentálne vraj už nemá žiadny problém s novou menou. „Dostávam svoj dôchodok i vdovský, tak som spokojná," dodala.
Aj dôchodkyňa Valika Glassová (78) už považuje euromenu za naše peniaze. „V obchodoch neprepočítavam. Donedávna som si to ešte prerátavala, ale v súčasnosti, ma to už ani nenapadne. Zvykla som si," doplnila Glassová. Podľa Jozefa Hanáka (78) z Trnavy, eurami sa mu platí lepšie ako korunami. „Nemusím ich mať v peňaženke veľa. Stačí zopár mincí a idem na nákupy," skonštatoval. Predchádzajúce výmeny vraj vôbec neboli až také transparentné ako tá „eurová".
Komunisti vymieňali nevýhodným kurzom
Za najhoršiu výmenu peňazí považujú starší ľudia práve tú z roku 1953. „V tom roku som bola ešte mladá a čerstvo po pôrode. Pamätám si, že asi týždeň po narodení syna sa vymieňali staré bankovky za nové veľmi nevýhodným kurzom," zaspomínala 77- ročná Anna Chlpiková zo Zelenča.
„Tesne pred výmenou bankoviek v roku 1953 moji rodičia predali dom. Prišla nová mena aj s novým, výmenným kurzom. Prišli sme o všetky peniaze a aj o dom. Ja som vtedy chodila do školy a veľmi som to nevnímala. Ale pamätám sa, že rodičia boli z toho na dne," prezradila 75- ročná Anna Hekelová z Trnavy. Ako uzavrela Jozefa Turčanová (81), nová mena je fajn, no hlavné je, že nejaké eurá má v peňaženke.