TRNAVA. Od prvého januára musia obce povinne separovať odpad. „Náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku," informovala Jana Kaplanová, hovorkyňa Ministerstva životného prostredia. Ako ďalej pokračovala, okrem tohto príjmu môžu obce získať finančný príspevok na zabezpečenie separovaného zberu z Recyklačného fondu či z Operačného programu Životné prostredie. Dôraz sa kladie na projekty budovania zberných miest a dvorov pre papier, plasty, kovy a sklo.
Viaceré obce Trnavského kraja triedia odpadky niekoľko rokov. Starostovia obcí v Trnavskom kraji sa sťažujú na zvýšené náklady spojené so smetím, ktoré hradia z miestnych daní. Niekoľkí z nich ich kvôli tomu museli aj zvýšiť.
Niektoré obce dostali, iné zasa nie
V Bielom Kostole neďaleko Trnavy separujú viac ako trinásť rokov. Triedia sa tam sklo, plasty či papier. Všetko na vlastné náklady. „Minulý rok sme doplácali za domový odpad z obce viac ako 16- tisíc eur z obecného rozpočtu," uviedol starosta Jozef Adámek. Pre tento nelichotivý stav museli v obci zvýšiť miestne poplatky za komunálny odpad. Podľa jeho slov ministerstvo iba prikazuje, finančne však nepomôže. „Minulý rok obec žiadala o príspevok na vybudovanie zberného dvora, projekt však rezort životného prostredia neschválil," potvrdil.
V obci Kátlovce mali viac šťastia. Vďaka peniazom z ministerstva sa tam v súčasnosti stavia zberný dvor. „S výstavbou sme začali v septembri 2009, v júli by mal dvor už fungovať," prezradil Pavol Johanides, starosta Kátloviec. MŽV prispelo čiastkou 399- tisíc eur. Podľa slov starostu, zberný dvor ušetrí obecné peniaze a zamedzí vzniku čiernych skládok. „Ľudia ho budú využívať a na separovanie si tak rýchlejšie zvyknú," skonštatoval. V areáli nového zberného dvora bude umiestnených viacero kontajnerov, každý na iný odpad.
Niekde zvyšovali, inde nie
V Hornej Krupej separujú taktiež niekoľko rokov, ľudia si na triedenie zvykli. „Máme presne stanovené dátumy, kedy sa čo vyváža. Ľudia k tomu pristupujú zodpovedne," povedal Ján Gažo, starosta obce. Poplatky za smeti pre tento rok zatiaľ ponechali na rovnakej úrovni ako v minulom roku. „Nezvyšovali sme miestnu daň za komunálny odpad, vzniknuté finančné rozdiely hradíme z obecných peňazí," dodal Gažo.
Viac ako sedem rokov triedia odpadky aj v neďalekých Šúrovciach. Podľa starostu, Miloslava Richnáka, v obci separujú až sedem komodít. Plasty, papier, železo, batérie, staré televízie či bielu techniku. Problémy mali iba s biologickým odpadom. „To sa však vyriešilo, pretože asi kilometer od obce, v Hornej Čepeni, momentálne stavajú zberný dvor práve pre tento druh odpadu," povedal Richnák. Vyvážať ho budú tam.
Plnenie povinností v rámci triedenia odpadu bude kontrolovať obvodný úrad životného prostredia. Ten môže „neseparujúcej" obci uložiť pokutu až do výšky 6 638 eur. Na „neseparujúcich" občanov by si podľa ministerstva mali posvietiť aj starostovia. „Obce ukladajú pokuty za priestupky, pričom výnosy z pokút sú príjmom rozpočtu obce," povedala Kaplanová. Viacerí z nich však potvrdili, že na to nemajú dostatok zamestnancov.