TRNAVA. Vykúria len na dvadsať dva stupňov Celzia. Vyššiu teplotu zo svojich radiátorov obyvatelia panelákov spravovaných spoločnosťou TT-Komfort nedostanú ani pri plnom výkone. Tvrdia, že za to môžu nové ventily, ktoré bránia prístupu pary do potrubí. Navyše, nové merače odberu tepla sú namontované na miestach, kde má radiátor najvyššiu teplotu. Ostatné časti ostávajú pri bežnej prevádzke chladné. Ľudia hovoria, že platia za teplo vo svojich bytoch oveľa viac. Domnievajú sa, že firma chce na nich týmto spôsobom zarobiť.
„Ak chceme normálne kúriť, tak iba na maximum. Ak sú silnejšie mrazy, musíme použiť aj elektrický ohrievač," hovorí obyvateľka paneláku na Linčianskej ulici Štefánia. Za príplatok jej však pracovníci firmy prisľúbili, že jej povolia škrtiaci ventil a vykurovacia teplota sa zvýši o ďalších šesť stupňov.
Teplotu v obytných miestnostiach stanovuje zákon na 21 stupňov Celzia. Pre kuchyňu je to 20 a na chodbách len 15. Spoločnosť TT-Komfort tvrdí, že ak nie sú radiátory rovnako teplé na celej ploche, je to dôkaz toho, že regulácia funguje správne. Miestnosť je v takom prípade vykúrená na stanovenú hodnotu.
Konateľ a riaditeľ TT Komfortu Ľubomír Krajčovič hovorí, že všetky úpravy na nimi spravovanými obytnými domami urobili v zmysle platných zákonov.
„Osadili sme termostatické ventily, ktoré umožňujú regulovať teplotu v obytnom priestore. Týmto spôsobom zrovnomerňujeme dodávku tepla medzi jednotlivými bytmi," vysvetľuje.
Na vykurovacích nákladoch tak ušetria až 30 percent. vykurovaciu teplotu nad rámec vyhlášky si môžu obyvatelia zvýšiť nadstavením vyššieho stupňa na termoregulačnej hlavici. Ak by tento krok nepomohol, problém podľa konateľa TT-Komfort okamžite vyrieši.