TRNAVA. Tradíciu darovania krvi na gymnáziu rozbehol ešte predchádzajúci riaditeľ Ľudovít Vanek. „My pokračujeme v tejto úspešnej akcii, ktorá sa stáva čoraz obľúbenejšou," prezradil František Klotton, súčasný riaditeľ Gymnázia Jána Hollého v Trnave. Zatiaľ čo po minulé roky darovalo priemerne do tridsať študentov, tento rok sa ich prihlásilo až 46.
„Záujem žiakov z roka na rok stúpa. Neberú to však ako formu ulievania, chcú naozaj pomôcť," potvrdila Eva Starnová, štatutárna zástupkyňa riaditeľa. Aj ona darovala krv. Z piatich ročníkov dobročinnej akcie vynechala iba jeden. Okrem študentov totiž podujatie podporilo aj niekoľko pedagógov. Dohromady sa počet darcov vyšplhal na 58.
„Dala som si záväzok, že keď budem plnoletá, pôjdem darovať krv," uviedla prvodarkyňa Miriam Majerová z oktávy. Považuje to za humánne gesto. „Keď môžem pomôcť, tak pomôžem," dodala. Trocha sa obávala vpichnutia ihlou, ale všetok strach z nej nakoniec opadol.
Aj štvrtáka Richarda Kollaroviča viedlo k darovaniu krvi jeho humánne cítenie. „Keď si predstavím, že moja krv pomôže zachrániť ľudský život, tak prečo nie," potvrdil. Strach z ihiel vraj nemal. „Venujem sa posilňovaniu, momentálne mám dobre prekrvené svaly, preto krv až prekvapivo rýchlo natiekla," popísal svoju prvodarcovskú skúsenosť.
Študenti, ktorí sa rozhodli darovať krv, museli dovŕšiť vek osemnásť rokov. O mobilný odber sa priamo v priestoroch gymnázia postaralo sedem pracovníčok Národnej transfúznej služby (NTS) v Trnave. „Niektoré trnavské stredné školy darujú pravidelne, ako Hollého gymnázium či stredná zdravotná škola. Iné zasa občasne, ako napríklad energetické učilište," informovala Lýdia Ručšáková z NTS v Trnave.