Aktívnou činnosťou chcú členovia trnavského klubu vozičkárov vzbudiť záujem telesne postihnutých o to, aby vyšli zo svojich domovov. Okrem pomoci ich chcú v nových priestoroch aj liečiť - prácou.
TRNAVA. Od výroby darčekových umeleckých predmetov očakávajú trnavskí vozičkári vyšší záujem o svoj klub. Začiatkom roka spustili projekt ergoterapie. Dušu i telo začnú liečiť prácou.
Od mesta dostali nové priestory, ktoré od augusta minulého roku pomáhali prestavovať. Preto v nich žiadnu prekážku brániacu v prejazde vozíka nenájdete.
"Pri odstraňovaní bariér musíme spolu komunikovať a počúvať sa. Chodiaci človek nevidí to, čo my," hovorí Monika Hebertová z Klubu vozíčkarov v Trnave.
V nových priestoroch okrem pracovnej činnosti budú aj športovo zápoliť. Vozičkári však chcú pomáhať nielen členom klubu, ale tiež ľuďom s telesným postihnutím. Zriadili si poradňu, kde poskytnú informácie ako postupovať na úradoch pri vybavovaní tlačív.
"Nechceme, aby ľudia s postihnutím ostali opustení, ako sme boli aj my po našich úrazoch. Naše aktivačné centrum hovorí, že teraz ak pôjdu von do mesta, majú kam ísť," vysvetľuje Rastislav Dedko.
Trnavský klub vozíčkarov funguje už desať rokov. Má 63 členov a do minulého roka sa stretávali v hudobnom oddelení knižnice. Bezbariérový klub im zaplatila nielen trnavská radnica, ale aj samosprávny kraj. Energie vozičkári hradia z rôznych fondov a grantov.