BRATISLAVA. Trnavský región patrí medzi ekonomicky najatraktívnejšie regióny Európskej únie. Vyplýva to z rebríčka poradenskej firmy Contor, ktorej experti porovnávali viac ako tisíc regiónov zo všetkých krajín EÚ, s výnimkou Británie, Dánska, Rumunska a Bulharska. Informuje o tom portál Aktuálne.sk.
Trnavský kraj poskočil z 60. priečky v roku 2007 na desiate miesto, a stal sa tak aj najatraktívnejším regiónom na Slovensku. Slovenskou dvojkou je Bratislava, ktorá obsadila 22. miesto. Trenčianský kraj skončil na 75. mieste.
Pri hodnotení Trnavského kraja ocenili tvorcovia rebríčka polohu, ktorá je blízko aj k Rakúsku i Maďarsku, a energetickú bezpečnosť - v regióne je jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice a vodné dielo Gabčíkovo. Do karát hrá Trnave aj množstvo termálnych a liečivých prameňov, ktoré sú spojené s turistickým ruchom.
Pozrite si rebríček TOP 100 regiónov na manager-magazine.de.
Česi prepadli
Zatiaľ čo sa do TOP 100 dostali až tri slovenské regióny, Česko zastupuje len jeden, a to región hlavného mesta. Ani ten však nedopadol výnimočne dobre - oproti roku 2007 si Praha pohoršila o 27 miest a prepadla sa na 68. miesto.
Najviac sa tento rok darilo Luxembursku. Zvíťazilo najmä vďaka bankovníctvu, keďže v ňom sídli asi 150 rôznych bánk. Región sa tiež môže pochváliť najvyšším HDP na hlavu na svete, píše Aktuálne.sk.
Na druhom mieste skončil Mníchov, nasledovaný Ingolstadtom a Varšavou.
Podľa nemeckých expertov citovaných portálom Aktuálne.cz je receptom na úspech a dobré umiestnenie v rebríčku schopnosť nalákať mladých a vzdelaných ľudí. "Vzdelanie, vedomosti a technológie sú základom budúceho hospodárskeho úspechu," tvrdia experti.
V ekonomickej kríze je podľa nich dôležité, aby regióny zabránili mladým a vzdelaným ľuďom odísť inam.