Za osem mesiacov od vyhlásenia pandémie Svetovou zdravotníckou organizáciou (SZO) bolo v Trnavskom kraji laboratórne potvrdených 65 prípadov ochorení vyvolaných vírusom chrípky AH1N1.
TRNAVA. O priebehu pandémie sme sa porozprávali s MUDr. Miriam Ondicovou, krajskou odborníčkou pre epidemiológiu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.
Aký je rozdiel medzi tzv. prasacou a pandemickou chrípkou ?
Prasacia chrípka je zastaraný názov pre toto ochorenie. Medzi ľuďmi sa udomácnil vďaka nesprávnym informáciám z médií. Ešte koncom apríla pomenovala SZO zistený nový vírus chrípky na americkom kontinente ako „novel flu virus" - s potenciálom pandemického šírenia.
Ako vznikol nový vírus ?
Pandemický vírus chrípky vzniká tzv. veľkou čiže shiftovou zmenou raz za 10 - 40 rokov. Nový vírus chrípky AH1N1vznikol rekombináciou 4 génov: jedného humánneho, jedného prasacieho a dvoch vtáčích. Treba vedieť, že k veľkej mutácii vírusu prichádza raz za 10 až 40 rokov. V minulom storočí vznikli takto 4 pandémie chrípky : v roku 1918, 1957, 1968 a 1977.
Ako sa vyvíja epidemiologická situácia na Slovensku ?
Spočiatku ochorenia na AH1N1 boli evidované len u tých pacientov, ktorí pricestovali zo zahraničia, respektíve z krajín vysokého výskytu tohto ochorenia. V ďalších fázach postupu pandémie boli zaznamenávané čoraz častejšie interhumánne prenosy, to znamená, že ochorenia na pandemickú chrípku sa začali vyskytovať aj u ľudí, ktorí v zahraničí neboli a ochorenie sa začalo prenášať z človeka na človeka.
Koho najviac zasiahol vírus v poslednom období ?
Ďalší vývoj chorobnosti bol poznačený šírením sa chrípkových ochorení najmä u mladých a inak zdravých ľudí do 30 rokov v kolektívoch. V súčasnosti už evidujeme aj prípady ťažko prebiehajúcich zápalov pľúc s nutnosťou hospitalizácie pacientov a sú zaznamenávané prvé laboratórne potvrdené úmrtia pacientov na pandemickú chrípku AH1N1.
Aké sú možnosti prevencie pandemickej chrípky ?
Ľudstvo má prvýkrát v histórii pandémií k dispozícii účinnú a efektívnu ochranu proti tomuto ochoreniu - očkovacie látky. Na Slovensko bude ešte do Vianoc dodaná priamo do ambulancií lekárov vakcína Panenza . Vakcínou sa budú v prvej etape očkovať najrizikovejšie skupiny populácie, t.j. tehotné ženy v II. a III. trimestri tehotenstva a zdravotníci prvého kontaktu .
A čo ďalší rizikoví pacienti, prípadne iní záujemcovia o očkovanie ?
Chronicky chorí pacienti, malé detí a ďalšie rizikové skupiny budú zaočkovaní v druhej etape, po dodaní ďalších dávok vakcíny na Slovensko. Predpokladáme, že to bude v priebehu januára a februára.
Je očkovanie bezpečné ?
Áno, očkovanie je bezpečné. Inaktivované antigény chrípkových vírusov sa vo všetkých i sezónnych vakcínach každoročne vymieňajú vzhľadom na veľkú každoročnú variabilitu chrípkového vírusu. Antigénne zloženie všetkých vakcín určujú akreditované laboratóriá SZO a bezpečnosť vakcín musia garantovať aj priamo ich výrobcovia.
Čo viete o ďalších mutáciách pandemického vírusu ?
Išlo iba o malé- čiže driftové mutácie vírusu. Tie zaevidovali v Nórsku a vo Francúzsku. Očkovacia látka je aj voči týmto malým mutáciám účinná.