Rabín Stiefel pôsobí v Piešťanoch už niekoľko rokov. Ale iba po druhý raz tu pripravil židovskú slávnosť Chanuka - sviatok svetla a oslavu víťazstva. Verí, že v ďalších rokoch sa už v kúpeľnom meste stane tradíciou.
PIEŠŤANY. Aj napriek tomu, že židovská Chanuka spadá do kresťanského adventného obdobia, s Vianocami nemá nič spoločné. Pre Židov je však tento sviatok rovnako významný. Počas ôsmich dní jeho trvania sa spája s oslavami svetla a víťazstvom Makabejcov. "Tí v roku 167 až 165 pred n. l. v jeruzalemskom chráme znovu zapálili osemramenný svietnik olejom, ktorý by sotva vystačil na deň," hovorí hlava Židovskej náboženskej obce Piešťan a okolia a rabín Zev Stiefel. Sviece však vydržali horieť až osem dní, čo Židia doteraz považujú za zázrak. Prvý plamienok na veľkom svietniku - Menore, sa rozhorí vždy v 25. deň mesiaca Kislev.
Tento rok pripadol na minulý piatok. Sviece nádeje sa rozhoreli v každej židovskej obci a rodine na celom svete. Výnimkou už po druhýkrát neboli ani Piešťany. Tu si zázračné plamienky na osemramennej lampe našli miesto pred kúpeľným hotelom Thermia Palace. "Je to krásny sviatok. Každý večer vždy po zotmení sa zapáli jedno svetlo, ktoré rozsvieti temnotu a zvíťazí nad ňou. Dáva nám to nádej a všetkých spojí," vysvetľuje rabín. S Vianocami by sme si však Chanuku pliesť nemali. "Nie sú to Vianoce. V princípe ide o úplne iný sviatok. Nemôžeme to zmiešať. Každá viera má svoje posolstvo a typickosť. My ako Židia sme typickí práve osobitými zvykmi," vysvetľuje rabín. "Sme radi, že sa Chanuka koná na pôde kúpeľov," hovorí Jana Beňačková z piešťanských kúpeľov.
Hoci sa môže zdať, že Chanuka je čisto iba duchovným sviatkom, opak je pravdou. Tak ako duša, oslavuje počas týchto dní aj telo. "Chodíme do synagóg, stretávame sa na rôznych oslavách. Spájame sa ako rodiny. Ak sa človek cíti telesne dobre, teší sa a to je dôležité. Je preto potrebné sa aj baviť," hovorí. Jeho slová potvrdzuje aj fakt, že práve tieto dní sú pre Židov dôvodom na rôzne oslavy alebo hry, z ktorých majú radosť najmä tí najmenší. No a tak, ako na Vianočnom stole kresťanov nemôže chýbať typická kapustnica či sviatočná ryba, aj Židia majú v tieto dni svoje rokmi overené jedálničky. "Chanuka je sviatok spojený so svetlom, plamienkom a olejom. My v týchto dňoch jeme preto väčšinou iba vyprážané veci. Typickosťou, ktorá nemôže chýbať na žiadnom stole sú šišky či zemiakové placky," vysvetľuje rabín. Osobité sú tiež darčeky. Tie totiž židovské deti dostávajú v podobe peňazí - takzvaných "chanuka geld". "Ich zmyslom nie je zabezpečiť si materiálnosť. Peniaze skôr slúžia na to, aby sa pomohlo iným. Deti si teda peniaze nenechajú iba pre seba. Časť dajú na dobročinné účely, charitu alebo si ich odložia. Cieľom je, aby sa vedieť podeliť."
Rabín Rev Stiefel pochádza z USA, zo štátu Ohio. S rodičmi žil istý čas v Kanade, neskôr študoval na univerzite v Londýne. Na Slovensko prišiel bývať aj s manželkou, s ktorou má tri deti. Jeho cieľom je pomáhať a vychovávať Židov a nadväzovať s nimi kontakty na Slovensku i vo svete. Preto sa ceremónie Chanuky zúčastní okrem Piešťan aj v ostatných mestách.
Pod rabína spadá židovská obec v Piešťanoch, Vrbovom aj Novom Meste. Neoficiálny počet členov stúpol na 50. Pravidelne sa stretávajú v piešťanských kúpeľoch, kde sa venujú modlitbám i spevu. Stiefel je zakladateľ výkonný predseda slovenskej pobočky organizácie Chabad.