GALANTA. Minulý piatok sa začal v Galante - Kolónii archeologický výskum. Po odstránení ornice sa na ploche našli hroby, ktoré sú pravdepodobne súčasťou rozsiahlejšieho pohrebiska. „Odhadujeme, že pochádzali zo staršej doby bronzovej. Ich vek teda mohol byť okolo štyritisíc rokov," hovorí vedúci výskumu Michal Takáč, archeológ Vlastivedného múzea v Galante.
V prvý deň výskumu archeológovia už hroby preskúmať nestihli, chystali sa na to v pondelok. Po víkende však našli oplotenú lokalitu vykradnutú.
Išlo zrejme o detektoristu
Prípad oznámili pamiatkarom. „Predpokladáme, že páchateľ využil detektor," konštatuje Peter Grznár, archeológ z Krajského pamiatkového úradu v Trnave. „Súčasťou výbavy hrobov v tomto období je kovový šperk veľkej kultúrnej hodnoty, vyrobený z medi, či bronzu."
Archeológovia sa rozhodli podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
„Prípad sa prešetruje," potvrdil Ladislav Dome, riaditeľ Obvodného oddelenia policajného zboru v Galante. Dodal, že s podobným skutkom sa za dvadsať rokov praxe zatiaľ nestretol.
Michal Takáč však vie o viacerých prípadoch: „Za posledné roky sa ich v Galante stalo niekoľko." Vždy išlo o jednorazové vykradnutie lokality.
Nenávratná strata
Archeologický nález je štátny majetok, jeho odcudzením však vzniká nielen finančná škoda, no stráca sa aj neobnoviteľný a nenahraditeľný zdroj informácií.
„V tomto prípade prichádzame o poznatky približujúce život a zvyky ľudí obývajúcich galantský región v praveku," hovorí Grznár.
O nálezy má záujem aj mafia
Vykrádanie archeologických lokalít prostredníctvom detektoru sa stáva spoločenským problémom najmä od 90. rokov minulého storočia. „Páchatelia tejto trestnej činnosti pochádzajú z radov zberateľov, no rozmáhajú sa aj vykrádania organizovaných skupín motivované obchodom a predajom archeologických nálezov do zahraničia," informuje Grznár. V oboch prípadoch ide o nenávratné poškodenie archeologického náleziska a stratu nenahraditeľných informácií o našich predkoch.