TRNAVA. Hoci Tibor Mikuš ako trnavský župan voličov presvedčil a mandát obhájil už v prvom kole, druhé volebné obdobie nezačal najšťastnejšie.
Krajskí poslanci z viacerých strán ho kritizujú, že na budúcu stredu zvolal zasadanie zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja, no ešte v starom zložení. Hoci už dva a pol týždňa sú zvolení noví poslanci, o dôležitých bodoch, ako je rozpočet kraja na roky 2010 až 2012, predaj majetku, pozemkov či schvaľovanie členov dozornej rady, budú rozhodovať ešte ich predchodcovia.
Kritizujú noví i starí
Noví poslanci sa zídu päť dní po starých. Prvú schôdzu im Mikuš stanovil na 14. decembra, čo je posledný možný termín. Zákon mu totiž ukladá zvolať ustanovujúcu schôdzu do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb.
Novozvolená poslankyňa za SDKÚ Katarína Cibulková hovorí, že keď už bolo staré zastupiteľstvo zvolané, mal byť program iba symbolický a rozlúčkový. „Taký však rozhodne nie je."
Podobne staronový poslanec za KDH Gabriel Pavelek si myslí, že staré zastupiteľstvo by malo rozhodovať už len o veciach, „ktoré sú absolútne nevyhnutné z hľadiska termínov, ak by napríklad hrozili sankcie".
Novozvolený krajský poslanec József Berényi z SMK chápe, že zastupiteľstvo musí schváliť rozpočet do konca roka, ale čuduje sa, prečo tak nespravili ešte pred voľbami. „Takéto veci sa z hľadiska politickej kultúry nerobia po voľbách," tvrdí.
„Považujem to za obrovský problém," pridáva sa aj staronový poslanec Gábor Gál z Mosta-Híd, ktorý chce dôvody vysvetľovať až na zastupiteľstve. Župan Tibor Mikuš cez vedúceho svojej kancelárie Róberta Orihela odkázal, že harmonogram schôdzí aj s dátumom posledného zastupiteľstva schválili poslanci v októbri 2008, „keď ešte nikto nevedel, kedy budú nasledujúce voľby". Predseda parlamentu Pavol Paška vyhlásil novembrový termín volieb až tento rok v júli.
Zákonne, no sporne
Právnik a odborník na verejnú správu Jaroslav Pilát hovorí, že trnavská župa takýmto postupom síce neporušuje zákon, ale ide proti jeho duchu. Mikušovo vysvetlenie považuje za výhovorku. „Keby chceli byť féroví k novým poslancom, mohli po vyhlásení termínu volieb dátum posledného zastupiteľstva posunúť tak, aby rozpočet a dôležité body schvaľovali ešte pred voľbami, alebo o nich mohli rozhodovať už noví poslanci."
Orihel nesúhlasí. „Rozpočet na budúci rok sa vždy spravidla zaraďuje na posledné alebo predposledné zastupiteľstvo, nikdy sa neschvaľuje v strede roka," tvrdí.
V susednom Trenčianskom kraji zasadali starí poslanci naposledy ešte pred voľbami, keď schválili aj rozpočet. Na najbližšom zastupiteľstve už budú noví poslanci skladať slávnostný sľub.