TRNAVA/BIELY KOSTOL. Nový zdroj získavania elektrickej energie nezaberie priestor ani nepoškodí prírodu. Taký je projekt dômyselne pripravenej malej vodnej elektrárne.
Autor Ján Macura ju pôvodne zamýšľal umiestniť do náhonu, ktorý kedysi slúžil mlynu v Kamenáči. Našiel však oveľa lepšie riešenie. Na jej prevádzku využije vodný tok Parnej.
Čakajú na súhlas
„Využijeme dva brehy a prepad vody. Samotná konštrukcia je veľmi jednoduchá a dá sa ňou pohybovať, čo je výhodné najmä ak prídu záplavy," vysvetľuje zlepšovateľ Ján Macura.
Okrem nutného technického vybavenia a elektromerov bude elektráreň potrebovať päť metrov vysoké a sedem metrov široké koryto potoka. Práve takýto úsek má Parná v lokalite Kamenný mlyn.
„Zatiaľ nemáme súhlas Povodia Váhu, na ktorý čakáme. Dovtedy sa nepohneme," pripomína Jozef Petráš, ktorý spolupracuje na príprave elektrárne. Povodie Váhu v Šali zatiaľ stanovisko nevydalo.
„Naše vyjadrenie nie je dôležité," uvádza Ján Kováč z Povodia Váhu. K tomu, či takéto zariadenie vítajú, sa vyjadriť nechcel. Ak však prejde žiadosť generálnym riaditeľstvom Povodia v Žiline, začnú so stavebným konaním. Na jar budúceho roku plánujú prevádzku spustiť.
Využijú staré funkčné súčiastky
Zlepšovateľ Ján Macura sa myšlienkou iného, ale najmä ekologického spôsobu získavania elektrickej energie zaoberá už od roku 1981. Už vtedy skrsol nápad skonštruovať malú vodnú elektráreň, vhodnú pre rodinné domy.
Elektráreň s pracovným názvom Kamenáč vdýchne potoku Parná dušu. Tvrdí to jej autor. Pri plnej prevádzke dosiahne výkon 60 wattov za hodinu. Dokáže tak neustále zásobovať elektrickou energiu až 15 domácností.
A to v súčasnosti Ján Macura už pracuje na zvýšení výkonu o ďalších dvadsať percent. Podľa neho ide o prvý projekt tohto druhu na Slovensku. Zatiaľ o činnosti a konštrukcii elektrárne nechce veľa prezradiť, pretože ju ešte stále nezaregistroval patentový úrad. Využiť v nej však chce nielen nové súčiastky, ale aj starý materiál.
„Funguje na princípe vodných turbín poháňaných prietokom vody 800 litrov za sekundu," poodhaľuje tajomstvo.
Rýchla návratnosť
Hoci vstupná investícia dosahuje výšku približne 33 000 eur, najneskôr do dvoch rokov by sa mala vrátiť. Tvrdí to Ján Macura. Štatistiky však uvádzajú až sedem rokov.
Podobné elektrárne plánuje umiestniť aj do areálov zaniknutých starých mlynov v Košolnej a Dechticiach.