Priemerný vek lekárov a zdravotných sestier v Trnavskom kraji stúpa. Udržať mladšiu generáciu je zložité, čo môže v horizonte piatich rokov spôsobiť výrazné personálne problémy. Mnoho zariadení ich pociťuje už v súčasnosti.
TRNAVA. Trnavskej nemocnici sa masový odliv lekárov do zahraničia podarilo zminimalizovať, piešťanská je na tom personálne čoraz horšie. V celom kraji chýbajú mladí lekári so špecializáciou.
Chýba im aspoň sedem lekárov
„Ocitli sme sa na hrane. Už odchod jedného lekára by ohrozil chod oddelenia," hovorí Peter Ottinger, riaditeľ Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch. Privítali by aspoň siedmich lekárov a dvojnásobok zdravotných sestier.
Navyše, v priebehu budúceho roka plánujú otvoriť oddelenie dlhodobej starostlivosti, kde budú potrebovať ďalších zamestnancov. „Našťastie, nie vysoko špecializovaných," komentuje Ottinger, „tí sa zháňajú najťažšie." Napríklad v galantskej nemocnici sa podľa informácií SITA pre nedostatok odborníkov nepodarilo v auguste otvoriť zrekonštruované neurologické oddelenie.
Priorita: vyšší zárobok
Ottinger hovorí, že zdravotnícki zamestnanci vymieňajú menšie nemocnice za väčšie.
„Od nás odchádzajú do Trnavy, odtiaľ zas Bratislavy. Všetko to závisí od príjmu. My tu síce ponúkame bezplatné ubytovanie v slobodárke, no v Trnave im dokážu ponúknuť v priemere o 230 eur vyšší zárobok," vysvetľuje.
Otázka príjmov je prioritou najmä pre najmladšiu generáciu. „Zamestnanci do tridsiatky sú prakticky neudržateľní. Po získaní špecializácie väčšina z nich odchádza do zahraničia," hovorí Ottinger.
Lekári starnú
Tento fenomén potvrdzuje aj analýza, ktorú si dal minulý rok vypracovať Úrad Trnavského samosprávneho kraja. „V lôžkových zariadeniach tvorí najvyšší podiel skupina zamestnancov do 30 rokov. Pracovníci tu nadobúdajú odborné zručnosti a dopĺňajú si teoretické znalostí. Napriek značným investíciám zo strany zdravotníckeho zariadenia odchádzajú následne do ambulantnej sféry, respektíve mimo územia Slovenska," informuje Katarína Naďová.
Najväčší podiel zamestnancov v zdravotníckych zariadeniach je vo vekovej skupine 51-60, čo môže podľa informácií Naďovej spôsobovať v horizonte piatich rokov personálne problémy. Ešte problematickejšia je situácia v ambulantných zariadeniach, kde prevažujú lekári nad 61 rokov. Naopak, v tejto sfére je najvyšší podiel sestier do 30 rokov.
Hospodárska kríza pritiahla sestry späť
Fakultnej nemocnici v Trnave sa podľa tvrdení riaditeľa Martina Tabačeka podarilo v posledných dvoch rokoch zminimalizovať odchod zamestnancov do zahraničia.
„Po nástupe hospodárskej krízy sme tiež zaznamenali zvýšený návrat sestier, ktoré boli dlhšie obdobie zamestnané mimo zdravotníctva."
So zdravotnými sestrami majú problém len na pracoviskách ako klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny a komplex operačných sál, kde sa vykonávajú vysoko špecializované výkony a proces výchovy pracovníka trvá niekoľko rokov. „Sestry, ktoré odchádzajú na materské sa nám nedarí nahrádzať tak plynulo, ako by sme si predstavovali," hovorí Tabaček.
Nedostatok lekárov momentálne pociťujú na očnom oddelení a nosno-ušno-krčné oddelení. „Situáciu riešime, napríklad personál na očnom oddelení bude doplnený do začiatku budúceho roka."