TRNAVA. Narastajúci záujem o linku záchrany vyplýva z výsledkov ankety, ktorú mesto uskutočnilo v lete s cieľom overiť možnú efektivitu a využiteľnosť služby. Podľa vyhodnotenia zverejneného na internetovej stránke mesta sa do ankety zapojilo 284 respondentov, z toho 34 percent mužov a 66 percent žien v priemernom veku 71 rokov. Z celkového počtu respondentov žije 40 percent ľudí osamelo. Až 92 percent ľudí odpovedalo kladne na otázku, či majú zdravotné problémy, pričom 44 percent respondentov uviedlo, že ich stav je vážny. Záujem o službu SOS senior prejavilo 67 percent respondentov.
„Anketa poslúži ako podkladový materiál do budúcnosti. Vyplýva z nej, že takúto službu potrebujeme a že ľudia o ňu majú záujem,“ uviedol hovorca mesta Pavol Tomašovič. O tom, kedy túto službu začnú poskytovať, podľa neho rozhodujú financie. „Budeme mapovať, či v tejto oblasti nebude možné získať granty. Z vlastného rozpočtu to totiž zatiaľ nie je možné uskutočniť,“ podotkol hovorca.
Okrem osamelých seniorov by mohli službu využívať aj osoby s rizikovým ochorením alebo ťažkým zdravotným postihnutím. Od zriadenia služby si mesto sľubuje aj pokles počtu žiadostí o umiestnenie v domove dôchodcov či o malometrážne byty. Zatiaľ ešte nie je zrejmé, akú podobu bude tiesňová linka mať. Do úvahy prichádzajú dve možnosti – mobilná linka alebo viazaná na určitú vzdialenosť. V oboch prípadoch by sa klient stlačením tlačidla spojil so strediskom, kde by bol 24 hodín denne k dispozícii zdravotný personál. Prvý variant už dva roky úspešne funguje v obci Trstice v okrese Galanta. Dôchodcovia by za službu pravdepodobne platili. Takmer polovica respondentov však uviedla, že nemôžu na poskytovanie služby finančne prispievať. Z celkového počtu zúčastnených bolo ochotných prispievať sumou 10 eur mesačne 49 percent opýtaných a len sedem percent môže prispievať sumou 20 eur.