Článok pokračuje pod video reklamou
TRNAVA. Tabuľa z liateho bronzu je umiestnená na fasáde Divadla Jána Palárika. Na objednávku mesta Trnava ju vyhotovil akademický sochár Pavol Čambál. Dominuje na nej reliéfny nápis Trnavčania, v novembri 1989 sme na tomto mieste zdvihli svoj hlas proti totalitnému režimu. Nezabudnime.
Ako informoval hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič, mesto za jej vyhotovenie zaplatilo 1 904 eur. Myšlienka pripomenúť si výročie novembra '89 tabuľou vyšla z iniciatívy občianskeho združenia Trnavské fórum. Ako však uviedol predseda združenia Bohumil Chmelík, ich nápad nedopadol podľa očakávaní. „Naša predstava bola, že takáto tabuľa patrí do zeme.
Pôvodne mala byť zhotovená z kovu, z akého sú vyrobené kanály, aby po nej ľudia chodili a pripomínali si tieto udalosti. Ďalšia alternatíva bola vyhotoviť sklenenú dosku, ktorá by bola zospodu nasvietená, čo by dalo námestiu nový rozmer,“ skonštatoval. Tabuľa však podľa neho v zemi aj tak nakoniec skončí, fasáda divadla sa totiž bude rekonštruovať a tabuľu budú musieť demontovať.
Na dnešnom podujatí sa zúčastnili aj viacerí účastníci novembrových mítingov v Trnave, ktoré z balkóna divadla moderoval herec Vladimír Oktavec.
„Trnavské divadlo vstúpilo do štrajku ako prvé mimobratislavské divadlo v pondelok 20. novembra. O dva dni neskôr sme usporiadali prvý míting so študentmi na námestí,“ zaspomínal si. Dodal, že hoci v prvý deň sa účasť na mítingu počítala na stovky, neskôr to boli tisícky a 27. novembra počas generálneho štrajku mohlo byť na námestí a v priľahlých uliciach 10-tisíc až 20-tisíc ľudí. Po 20. rokoch hovorí, že očakávania sa nenaplnili. „Nehovorím to však ako kritiku. Ideál je preto ideál, lebo neexistuje, ale myslím si, že to hlavné sa naplnilo. Je tu demokracia, sme slobodní ľudia, ktorí si môžu zvoliť koho chcú. Koho si zvolíme, je už na nás,“ uzavrel.
Spomienka na november ´89 dnes pokračuje premiérou divadelného predstavenia Nežnosti po dvadsiatich rokoch v Zrkadlovej sieni trnavského divadla. Autorom scenára a režisérom programu, v ktorom sa stretnú priami účastníci udalostí s generáciou bez osobnej skúsenosti s totalitným režimom, je Jakub Nvota.