Takmer päťdesiat omší sa uskutoční počas tohtoročnej Novény Trnavskej Panny Márie, ktorá sa začala včera v Trnave.
TRNAVA. V novom pútnickom mieste Trnavskej arcidiecézy Bazilike sv. Mikuláša si veriaci až do soboty 21. novembra vypočujú kázne na tému kňazstva. "Vybral som ju s ohľadom na práve prebiehajúci Rok kňazov," povedal pre TASR rektor baziliky Marcel Kubinec. Kazateľmi večerných omší budú bývalí kapláni trnavskej farnosti.
Andrej Fordinál bude už dnes na omši o 18. hodine hovoriť o dare a tajomstve tohto povolania, Daniel Lukačovič o kňazskej vernosti, František Bačík o kňazskej službe, Jozef Slamka o celibáte. Kázeň o vzoroch vo svätých kňazoch bude mať v posledný deň konania cirkevného sviatku arcibiskup Róbert Bezák. Najvyšší predstaviteľ Trnavskej arcidiecézy povedie aj tradičnú procesiu s obrazom Trnavskej Panny Márie z baziliky po Trojičné námestie.
Na každej večernej omši, ktoré si bude možné pozrieť aj v mestskej televízii a na náboženských televíznych kanáloch, si veriaci môžu vypočuť aj hosťujúci spevokol - okrem iného Suchovský spevácky zbor zo Suchej nad Parnou, Cantica sacra Tyrnaviae, Laudamus a Bradlan z Trnavy, Gaudete zo Serede, chrámový zbor z Vrábľov, zbor cirkevného gymnázia z Bratislavy. Ako posledný sa predstaví Rímskokatolícky cirkevný hudobný spolok sv. Mikuláša, ktorý spieva liturgiu v latinčine.
Tradícia Novény vznikla v polovici 18. storočia. Svedectvá Trnavčanov v historických dokumentoch dokazujú, že slziaci obraz Panny Márie v kostole zastavil v roku 1710 silnú epidémiu moru. Vtedy sa obyvatelia obracali s prosbami o záchranu na Bohorodičku a v procesii 21. novembra niesli jej obraz mestom. Epidémia si od toho dňa už nevyžiadala ďalšie obete, a tak sa Trnavčania rozhodli bez ohľadu na náboženskú príslušnosť 21. november svätiť.
Obraz Panny Márie dal namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy. Je kópiou ikony z kláštora sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Počas roka je umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotickej Baziliky sv. Mikuláša, v Novéne je na hlavnom oltári. Obraz slzil aj niekoľkokrát pred rokom 1710, vždy ako predzvesť katastrof, ktoré Trnavu čakali.
Na Novéne sa každoročne zúčastňujú tisíce veriacich nielen z Trnavy a jej blízkeho okolia, ale na omše prichádzajú zo vzdialených miest Slovenska. Deviatnik neporušil svoju tradíciu ani počas socializmu, stal sa práve platformou pre verejné proklamovanie vtedy neželaných názorov. Tŕňom v oku predstaviteľom vtedajšej moci boli hlavne nočné omše, na ktorých sa stretávala veriaca mládež.
Koná sa vždy v rovnakom termíne od 13. do 21. novembra.