TRNAVA. Nájomníci bytov na Staničnej ulici sú už zúfalí. Stále sa nemôžu dohodnúť s majiteľom na odpredaji bytov do osobného vlastníctva. Suma, ktorú pýta správca Železníc slovenskej republiky, sa im zdá príliš vysoká. Byty totiž vôbec nevyhovujú normám. Zaradené sú do štvrtej kategórie. Nemajú plynové prípojky, niektoré ani kúpeľňu a celý stav zhoršuje aj zdevastovaná strecha, cez ktorú dlhodobo zateká.
Nezabezpečené dvere lákali narkomanov
„Bývame na treťom poschodí, keď prší, tečie nám do bytu. Na vlastné náklady sme si ho opravili," hovorí jedna z nájomníčok. Obyvateľov však znepokojuje aj to, že správca bytovku dlhodobo nespravuje a nezabezpečil ani žiadne z vchodových dverí. To sa odrazilo aj na tom, že sa v bytovke začali stretávať narkomani aj bezdomovci.
„Jedného sme sa zbavili, prespával na povale. Zanechal po sebe spúšť," dodávajú domáci. Situáciu sa snažili riešiť sami. Bezpečnostná zámka, na ktorú sa poskladali, ale nepomohla. „Treba vymeniť vstupné dvere," zhodujú sa nájomníci. Na tie peniaze nemajú.
Väzni vo vlastných bytoch
„Bojíme sa, že ostaneme väzňami vo vlastných bytoch. Ak by sme ich aj odkúpili, nechcú nám predať dvor, ktorý nám patrí. Nemali by sme prístupovú cestu," posťažovala sa zástupkyňa nájomníkov Emília Krasňanská, ktorá tu žije už viac ako tridsať rokov. Minulý týždeň sa s celým problémom obrátili aj na Centrum právnej pomoci v Hlohovci. To s nimi problém konzultovalo. Situáciu im však vyriešiť nepomôže. Zatiaľ sa totiž nikto z nájomníkov neocitol v hmotnej núdzi, čo je pri poskytovaní pomoci centrom podmienkou. Nájomníci si tak budú musieť zrejme právnika a právnu radu zaplatiť opäť z vlastného vrecka.
Obyvateľom bytovky sa cena za meter štvorcový zdá privysoká.
Šancu hľadajú aj u súkromníka. „Našli sme investora, ktorý je ochotný odkúpiť podkrovie a vybudovať tu ďalšie byty. Doteraz ale všetko stroskotalo na nezhodách so správcom," dodala Krasňanská. Vraj riešia aj havarijné stavy Železnice Slovenskej republiky, ktorým budova patrí obvinenia nájomcov odmietajú. Tvrdia, že situácia v bytoch normám zodpovedá.
Argumentujú aj tým, že v posledných rokoch tu riešili nielen akútne havarijné stavy, ale aj bežné opravy. Od roku 2002 niekoľkokrát opravovali a čistili kanalizáciu, vymenili strešné žľaby a dopĺňali strešné rozvody. V marci tohto roku opravovali vodovodné potrubie a odsávali šachty.
„Bytovku chceme predať, v súčasnosti už niektoré byty žiadateľom predávame do osobného vlastníctva," informuje Dana Hurtová z odboru komunikácie. Cenu za meter štvorcový dohodli podľa zákona na 5 eur.
„Odvíja sa z obstarávacej ceny bytového domu, aj od toho, či naň bol poskytnutý základný štátny príspevok. Preto nemožno túto sumu porovnávať s bytmi na iných uliciach," vysvetlila. Doteraz evidujú 26 žiadostí o odkúpenie bytov.