TRNAVA. Zariadenie pracuje v meste od roku 1954, zmenu jeho názvu iniciovala Spoločnosť M.R.Štefánika so sídlom v Brezovej pod Bradlom.
"Vážime si toto rozhodnutie nášho zriaďovateľa Trnavského samosprávneho kraja," povedal pre TASR riaditeľ hvezdárne Jozef Krištofovič. "Veď Štefánik pochádzal z nášho regiónu a my sme v ňom jedinou väčšou profesionálnou hvezdárňou," informoval. Do programu dnešného slávnostného aktu pomenovania zaradili i prednášku Vojtecha Rušína z Astronomického ústavu SAV o vedcovi Štefánikovi a ukážku činnosti planetária.
"Jednou z našich najdôležitejších úloh je vzdelávanie a popularizácia astronómie," dodal Krištofovič. Hvezdáreň sa preto chce podľa jeho slov usilovať o získanie finančných prostriedkov na zmodernizovanie planetária. Okrem popularizačných pozorovaní dennej i nočnej oblohy sa v Hlohovci venujú aj seminárom a školeniam pre záujemcov, vedúcich astronomických krúžkov či pozorovateľov. "Asi štvrtinu našej činnosti tvorí vlastná vedecká práca, kde máme spoločné programy s odbornými pracoviskami pri pozorovaní premenných hviezd a Slnka," povedal riaditeľ zariadenia.
Hvezdáreň vznikla na báze astronomického krúžku pri Závodnom klube ROH Slovakofarma, podnetom na založenie krúžku bol výpredaj kvalitnej vojnovej optiky. Krúžok funguje dodnes, prvé objekty hvezdárne dostavali v roku 1958. Popri zariadeniach v Prešove, Leviciach a Humennom to bola štvrtá hvezdáreň na Slovensku po 2. svetovej vojne. Jej prvým riaditeľom bol Elemér Csere.
M.R.Štefánik vyštudoval astronómiu na Karlovej univerzite v Prahe, spolupracoval so známym astronómom Janssenom pri pozorovaní Slnka a Marsu z Mont Blancu, zúčastnil sa na viacerých výpravách. Pracoval v Paríži, v roku 1910 bol poverený pozorovaním Halleyovej kométy na Tahiti, kde položil základy hvezdárne a meteorologickej stanice. Bol členom Belgickej astronomickej spoločnosti a uznávaný vo vedeckých kruhoch.
don