LEOPOLDOV. Na jednom z kameňov mosta na Trolaskoch spájajúceho mesto s pevnosťou je vytesaný nápis. Doteraz sa o ňom nevedelo, pretože bol zavalený zeminou.
Autor aj obsah nápisu sú neznáme
Až výskum, ktorý predchádzal napísaniu knihy Sta Viator o histórii pevnosti, odkryl pravdepodobne storočia skrývané tajomstvo.
"Nápis je nečitateľný. Nasvecovaním sa nám podarilo rozlúštiť tri písmená - POT. A nič viac," vysvetľuje autor publikácie Juraj Hladký. Litery sú asi súčasťou maďarského názvu mestečka - Lipótvár.
Kto vytesal do kameňa správu a čo oznamuje, nikto nevie. Ani to, prečo ho majster umiestnil do časti mosta, kde ho nevidieť. V minulosti bol dokonca zaliaty vodou Váhu.
Čosi však naznačuje, že pochádza od talianskych robotníkov, ktorí budovali pevnosť a neskôr vytesali aj feudálny nástroj pre trestanie previnilcov - pranier.
Milosrdná bitka od šľachetného Kellia
Nová publikácia o Leopoldove prináša doteraz neznáme informácie o živote v pevnosti už od jej počiatkov v roku 1669. Autor ich povyťahoval zo zabudnutých rukopisných denníkov aj archívnych materiálov.
Počas bojov medzi katolíckou a evanjelickou cirkvou tu väznili protestantských kňazov.
Tí si sami museli postaviť búdy, v ktorých bývali spoločne s potkanmi, plošticami a hadmi. Úlohou jezuitov bolo prevychovať v drsných podmienkach týchto kňazov na správnu vieru.
"Misiu jezuitov viedol Mikuláš Kellio a tyranské spôsoby zachádzania s väzňami mu boli veľmi blízke," hovorí autor knihy.
Aby k nim mohla prísť akákoľvek návšteva, museli podpísať potvrdenie, kde stálo, že žijú v dôstojných podmienkach.
Kellio v liste tvrdil, že kňazom dáva peniaze, štaty aj stravu. Jediné, čo pre nich urobil je, že ich poslal na galeje.
Publikácia Sta Viator je prvou časťou zaznamenávajúcou doteraz neznámu históriu leopoldovskej pevnosti. Spoluatorom knihy je Ivo Vondrovský.