TRNAVA. Gymnázium Jána Hollého (GJH) patrí k najstarším stredným školám na Slovensku. Jeho korene siahajú až do 16. storočia. Od roku 1919, s výnimkou obdobia 1945-1989, nesie škola meno jedného z najvýznamnejších Slovákov, kňaza a národného buditeľa Jána Hollého, ktorý ju tiež navštevoval.
V Dome kultúry Tyrnavia zaplnili gymnazisti a hostia celé hľadisko.
Treba neustále napredovať a nespoliehať sa len na tradície
„Na Slovensku je málo škôl, čo sa dožijú takéhoto jubilea. Deväťdesiat rokov existencie stojí za to oslavovať. Základnou filozofiou nášho gymnázia je, aby sme nežili len z toho, čo bolo, ale aby sme neustále napredovali," povedala Eva Starnová, zástupkyňa GJH. V škole pôsobí už tridsať rokov. „Doba, spôsob života, učiteľské metódy sa zmenili i konkurencia škôl je oveľa väčšia, ako kedysi," dodala.
Po programe nasledovala čaša vína v trnavskom divadle.
Gymnázium bol jej život
Na svoje učiteľské časy si v dobrom spomína aj Mária Sluková, učiteľka telesnej výchovy, ktorá 34 rokov preháňala študentov po telocvičniach. „Úroveň školy je výborná. Veď vyše deväťdesiat percent študentov prijmú na vysoké školy. A to je fakt," potvrdila Sluková. V súčasnosti si prvý školský rok užíva už ako dôchodkyňa. „Lyžovačky, školy v prírode či rôzne športové podujatia. Starý gympel bol môj život," zaspomínala.
Na svoje účinkovanie si rád zaspomína aj Gabriel Kalapoš, šéfdirigent speváckeho zboru Cantica nova, ktorý v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ Základnej ľudovoumeleckej školy v Trnave. „V rokoch 1976-80 som na gymnáziu študoval, od 1983 som pracoval ako jeho externý zamestnanec a od roku 1986 ako člen učiteľského zboru," informoval Kalapoš.
Medzi absolventmi nechýbajú ani známe osobnosti
Medzi slávnych absolventov gymnázia možno zaradiť Štefana Moyzesa, Mikuláša Schneidra-Trnavského, Jána Palárika či Jána Koniarka. Zo súčasných známych osobností zasa moderátora a lekára Miloša Bubána, redaktora Patrika Hermanna či kladivára Libora Charfreitaga. „Je to už dávno, ale aj napriek tomu si na gymnaziálne časy veľmi dobre spomínam. Pravidelne sa zúčastňujem stretávok, pretože priateľstvá z gymnázia stále pretrvávajú," prezradil Miloš Bubán. Zmaturoval pred 29 rokmi a budúcoročnú stretávku vraj aj napriek zraneniu nevynechá.
„ Historická budova, triedy s vysokými stropmi a klenbami, staré tablá po stenách. ," zaspomínal na školu Patrik Hermann. „Staré gymnázium v centre mesta, reštaurácie, kaviarne boli neďaleko. Malo to niečo do seba a veľmi rád na to spomínam," pokračoval.
Prišli starí i mladí
Okrem absolventov sa slávnostného galaprogramu zúčastnili aj terajší študenti gymnázia. Tí, na rozdiel od tých starších, navštevujú novú budovu gymnázia na sídlisku Hliny. „Zmenu priestorov vnímam ako plus. Môžem konštatovať, že prežívam príjemný študentský život," prezradila Soňa Pleváková zo 4. C. Tento rok maturuje. „Stres zo skúšky života zatiaľ ešte nepociťujem. Prihlášky si posielam na štyri vysoké školy ekonomického zamerania," dodala.
Najstarší absolventi gymnázia.
Jedným z najstarších žijúcich absolventov je aj 82-ročný Karol Kapeler (vľavo). Na gymnázium nastúpil ešte v roku 1939, keď vypukla vojna. „Bolo to ťažké obdobie. Keď som šiel prvý deň do školy, cez Trnavu prechádzali nemecké vojská smerom do Poľska," zaspomínal. Študovať na gymnáziu malo počas vojny svoje výhody. „ Nemuseli sme nastúpiť na vojenskú službu, pokiaľ sme nezmaturovali," potvrdil. Našťastie, osemročné gymnázium ukončil až po vojne, v roku 1947. Neskôr spromoval na medicíne a celý život pôsobil ako pedagóg na lekárskej fakulte v Bratislave.