TRNAVA. Vyplýva to z materiálu, v ktorom to navrhlo Ministerstvo zahraničných vecí SR a dnes ho schválil kabinet.
Rezort dôvodí tým, že členstvo ostatných krajín a z toho vyplývajúca projektová činnosť a spolupráca v PZPK funguje na regionálnej úrovni a tak nie je treba zastúpenie na celoštátnej úrovni. Slovensko ohlásilo zámer zmeniť svoje členstvo v združení už v roku 1999, no mohlo tak urobiť až po roku 2001, keď vstúpil do platnosti zákon o samospráve vyšších územných celkov. Až vtedy sa vytvorili predpoklady na priame zastúpenie troch slovenských podunajských regiónov v PZPK: Bratislavský, Trnavský a Nitriansky samosprávny kraj.
Trnavská samospráva schválila návrh na jej riadne členstvo v PZPK v júli 2009. Bratislavský a Nitriansky kraj prejavili záujem o účasť na činnosti PZPK iba v pozícii pozorovateľov.
PZPK je bezpríspevková organizácia, bez centrálneho riadenia a s minimálnou mierou inštitucionalizácie, so sídlom v dolnorakúskom St. Pöltene. Ide o združenie regiónov, ktoré sa nachádzajú v povodí Dunaja. Cieľom je podporovať spoluprácu jeho členov za účelom všestranného rozvoja podunajských regiónov.
V súčasnosti sú členmi PZPK regionálne zastúpenia z Nemecka, Rakúska, Maďarska, Bulharska, Rumunska a Ukrajiny. Ďalší traja členovia sú zastúpení na národnej úrovni, okrem SR je to Srbsko a Moldavsko. Aj tie však už transformujú svoje členstvo.