TRNAVA. Treba sa prikrývať takou perinou, na akú máme, zhodujú sa oslovení starostovia z trnavského i piešťanského okresu.
Vyše 16-percentný pokles podielových daní ich nezaskočil, hoci táto položka tvorí zhruba polovicu príjmov do obecného rozpočtu. Vážnejšie problémy im nespôsobujú ani neplatiči daní.
Starostovia: Bolo aj horšie
„Dvadsaťpäť rokov sme nemali prístrešok na dome smútku, tak rok - dva snáď ešte vydržíme, nie?" komentuje starosta Opoja Alojz Matúš pozastavenie plánovaných investícií v obci. „Niežeby sme na to vyslovene nemali, no treba si nechať rezervu na prípad, že praskne napríklad potrubie v škôlke," dopĺňa.
Význam železnej rezervy zdôrazňuje aj Ján Vrábel, starosta Križovian nad Dudváhom. „Pokiaľ obec aj v čase hojnosti myslí na zadné vrátka, nemala by sa dostať do vážnejších problémov. Kríza nás síce donútila stopnúť niektoré plány, pred štyrmi rokmi však bola omnoho horšia situácia," pripomína.
V Križovanoch sa momentálne sústredia na projekty, ktoré dokážu zafinancovať z dotácií. „Máme rozbehnutý projekt na výstavbu školy, centra obce, zariadenia pre seniorov," vymenúva Vrábel. „V najbližšom období sa chceme uchádzať o prostriedky na rozšírenie separovaného zberu, či rekonštrukciu obecného úradu," dopĺňa.
Vynaliezavé šetrenie
Obce sa snažia šetriť aj aktívne, niektorým v čase krízy padli na úžitok predošlé projekty, na spolufinancovanie ktorých by aktuálne už nemali prostriedky.
„Z eurofondov sa nám podarilo získať dotácie na systém ohrevu vody slnečnými kolektormi a tento mesiac rozbiehame aj kúrenie drevnou štiepkou v škole aj škôlke, čo nám výrazne zníži náklady," informuje Peter Hullman, starosta Moravian nad Váhom. Obec má rozbehnutých viacero investícií, všetky sú však z väčšej časti hradené z eurofondov.
Šetrenie v Trstíne má takisto viacero podôb. Jednou z nich je napríklad zapájanie uchádzačov o zamestnanie do projektov úradu práce ako dobrovoľnícka činnosť (bývalé verejnoprospešné práce) či absolventská prax. „Je to výhodné pre obe strany," vysvetľuje s úsmevom starostka Marta Genčúrová. „Nezamestnaní nám vypomôžu s prácami, ktoré by sme inak riešili dodávateľsky, a vďaka aktivačnému poplatku si prilepšia."
Aktuálne tiež zatepľujú obecný úrad, na čo získali v minulosti účelové dotácie. „Vďaka tomu sa nám znížia energetické náklady," dodáva starostka.
Problémy môžu byť väčšie
Jozef Turčány, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska, tvrdí, že dramatické zníženie podielových daní sa prejaví až koncom tohto a začiatkom budúceho roka. Problémy môžu nastať najmä v obciach, ktoré majú rozbehnuté väčšie projekty. „Je potrebné prijať opatrenia na dofinancovanie miest a obcí už v tomto roku tak, aby si mestá a obce mohli plniť svoje kompetencie a povinnosti vo vzťahu k eurofondom," hovorí. Aj preto ZMOS naďalej rokuje s ministerstvom financií. „Vláda bude musieť prijať zásadné stanovisko. Štátny rozpočet je napätý, ale mestá a obce by nemali byť od macochy. Už dva roky im rozpočty klesajú."