TRNAVA. Eneolit, jej neskoré obdobie, mal zanechať v historickom jadre známky osídlenia, je však potrebné sa k nemu prekopať cez mladšie vrstvy. Archeologický výskum robí tím pod vedením Júliusa Vaváka pre potreby stavebníka, ktorý na mieste začne stavať obytno-administratívny objekt.
Zatiaľ sme našli objekty zo stredoveku (14. 15. storočie) a novoveku (17.-18. storočie)," povedal pre TASR Július Vavák. Išlo o hospodárske objekty ako sýpky, zásobné jamy, ktoré neskôr slúžili ako odpadné. Bola v nich keramika, železné predmety, zotleté drevo či zvieracie kosti. Kopeme v zadnej časti dvoch meštianskych domov, tam mali bývalí Trnavčania všetko potrebné pre život," uviedol Vavák. Vo dvore jedného domu odhalili okrem iného aj stredovekú piecku. Chceme ju podrobne preskúmať, bola postavená z tehál, ktoré ešte neboli vypálené, to dokončil až oheň počas používania," informoval archeológ.
Tím skúma aj stopy po kolových objektoch, v súčasnosti sa nachádza zhruba 1,5 metra pod úrovňou. V minulosti nebol terén taký jednoliaty, ako ho poznáme teraz, sú na ňom navážky. Bol podstatne členitejší a tomu zodpovedajú aj jednotlivé nálezy," dodal Vavák. Doterajšie nálezy podľa neho doplnili poznatky o histórii Trnavy a spôsobe života jej obyvateľov. Nové poznanie by mala priniesť vrstva, ktorá sa skrýva pod teraz skúmanou. Na susediacom pozemku kolegovia našli pred časom pozostatky doby halštatskej (stará železná doba, na Slovensku trvala zhruba od roku 850 do 400 pred Kristom). Predpokladáme, že my sa dostaneme do praveku, máme náznaky eneolitu (na Slovensku zhruba od roku 4400 do 2300 pred naším letopočtom)," povedal Vavák.
Doteraz najstaršie osídlenie zhruba 6000 rokov pred Kristom našli v Trnave archeológovia v lokalite pri terajšej Slovenskej sporiteľni. Neskorú dobu kamennú, eneolit, objavili pri výskume v amfiteátri a pod Západoslovenským múzeom. Je predpoklad, že lokalita bola ohradená a išlo podľa všetkého o vyspelú osadu. Nie je preto vylúčené, že osídlenie sa postupne rozšírilo aj ďalej. Osídlenie doby halštatskej našli v okolí Baziliky sv. Mikuláša a pri bývalom koryte potoka Trnávka, pohrebisko a sídlisko z čias Veľkomoravskej ríše bolo pod vrstvami hliny na Jeruzalemskej ulici. V tomto roku sa v historickom centre Trnavy konalo viacero archeologických prieskumov a výskumov. Archeológovia pokračovali v skúmaní najstaršej histórie baziliky a otvorili niekoľko nálezísk na Halenárskej ulici, tie práve v zmysle zákona pred začatím stavebných prác.