Až 90-tisíc Slovákov vlani po prvý raz vyhľadalo pomoc psychiatra.Napriek nárastu duševných porúch je povedomie spoločnosti v tomto smere nízke a plné predsudkov. Besedy v rámci dvojmesačnej Kampane za duševné zdravie ponúkajú vzácnu príležitosť získať na problematiku depresie, úzkosti, či alkoholizmu ucelenejší a objektívnejší náhľad.
TRNAVA. Projekt trnavskej neziskovej organizácie Kompas s názvom Kampaň za duševné zdravie prebieha už tretí týždeň. Po netradičných filmových predstaveniach a besách s odborníkmi sú pre záujemcov pripravené ešte tri prednášky, ktoré sa budú konať vždy vo štvrtok od 17. do 19. hodiny na Trhovej ulici č. 2 na 2. poschodí (bývalé Tatrasklo).
Najbližšia, zameraná na tému Alkohol a drogy - závislosti okolo nás, sa uskutoční už zajtra - 15. októbra. Nasledovať bude téma Depresia a úzkosť (22. októbra) a Poruchy príjmu potravy - čo by sme mali vedieť? (29. októbra)
„Téme duševného zdravia sa stále venuje nedostatočná pozornosť. Nízke povedomie verejnosti, ako aj obmedzený prístup ku kvalitným a odborným informáciám prispieva k obavám a negatívnym postojom k problematike duševných ochorení. Aj prostredníctvom tejto kampane sa snažíme zvyšovať informovanosť o význame duševného zdravia. Neustále sa totiž zabúda na to, že naša psychika je krehká a nemusí vždy odolať nátlaku silných zážitkov a skúseností," komentuje Dita Leczová, riadiťeľka neziskovej organizácie Kompas - Komunitná pomoc a starostlivosť, ktorá sa zameriava na starostlivosť o duševne chorých ľudí formou komunitnej integrácie.
„Duševné problémy sú veľmi často tabuizované. Ľudia, ktorí prešli skúsenosťou s duševným ochorením prežívajú pocit vylúčenia zo spoločnosti, menejcennosti a hanby. Myslenie a postoje spoločnosti v tomto smere sa menia iba veľmi pomaly," konštatuje ďalej psychologička Dita Leczová. Odborníci pritom predpokladajú, že do roku 2020 bude depresia v rozvinutých krajinách najvýznamnejšou príčinou ochorení.
Zmyslom kampane je čo najviac informovať verejnosť o problematike duševne chorých ľudí a ich príbuzných, o duševnej hygiene ako prevencii duševných ochorení, ako aj o aktivitách organizácií pôsobiacich v sociálno-zdravotnej oblasti.
Súčasťou kampane je tiež informačno-poradenské centrum pre duševné zdravie, ktoré je do 18. novembra otvorené každú stredu od 15.30 do 18. hodiny priestoroch mestskej radnice v Trnave. V tomto čase je záujemcom k dispozícii psychológ v oblasti duševného zdravia, duševných ochorení i medziľudských vzťahov.
Kampaň za duševné zdravie je organizovaná v spolupráci s Mestom Trnava a s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja.