TRNAVA. Krízový štáb so zástupcami komunitného centra rozhodli o ďalších krokoch na problémovej Coburgovej ulici v Trnave.
„Chceme dať podmienky do pôvodného stavu, aké panovali pred augustovým požiarom," povedal Pavol Tomašovič, hovorca mesta Trnava. S tým rozdielom, že do zrekonštruovanej bytovky sa môžu vrátiť len tí, ktorí mali riadne nájomné zmluvy. „Tí, čo mali zaplatené za energie a bývanie sú už naspäť," potvrdil.
Bytovku spravuje trnavská spoločnosť TT- Komfort. „Výška nájmu za mesiac je 8 eur, ďalej každý nájomník platí 74 eur za služby mesta," potvrdila Mária Prekopová z centra Max- Úsmev ako dar, ktorá spolupracuje s rómskymi rodinami na Coburgovej ulici. V službách mesta sú zahrnuté poplatky za vodu, odvoz smetí a čistenie komínov. Za elektrinu platia zvlášť.
Problémy s platením za nájom majú štyri rómske rodiny, čo je v prepočte viac ako tridsať ľudí. Tí dočasne bývajú v pivničných priestoroch vyhorenej bytovky. Do 15. októbra si však musia nájsť náhradné ubytovanie.
„Zatiaľ iba jednej rodine sa podarilo nájsť náhradné ubytovanie. Zvyšným trom sa to nedarí," informoval Juraj Štofej, koordinátor centra Max- Úsmev ako dar.
Pohľad na bytovku na Coburgovej ulici.
Alternatívne riešenie bývania hľadajú v ubytovniach či u svojich príbuzných. Nedarí sa im. „Neplatiči hľadajú všetky možné riešenia ako sa so situáciou vyrovnať. Príbuzní ich nechcú a ubytovne sú pre nich príliš drahé," dodal. Podľa jeho slov, by bývanie v ubytovniach viedlo k ich ďalšiemu zadlžovaniu. Mesto im však už ďalšiu šancu nedá. „Ak si nenájdu vhodné ubytovanie, stanú sa z nich bezdomovci," uzavrel Štofej.
„Ak rodina nie je schopná nájsť si príbytok, musíme kvôli deťom, informovať úrad práce. Ten rozhodne o ich prípadnom umiestnení v detskom domove," vysvetlil Tomašovič.
Podľa slov Petra Ivana z Hasičského a záchranného zboru v Trnave, počet zásahov na problémovej Coburgovej od augustového požiaru bytovky síce klesol, no aj napriek tomu tu musia hasiči zasahovať minimálne raz za dva týždne. „Najčastejšie horia nelegálne skládky a nádoby na odpadky," povedal Ivan. V rámci mesta horí na Coburgovej najčastejšie.
Mesto sa už dlhodobejšie snaží nájsť východisko na Coburgovej, kde trpia najmä pôvodní obyvatelia. „Nechceme ich premiestňovať do inej časti Trnavy."
V štádiu pracovnej verzie je vytvorenie dočasných prístreškov na Malženickej ceste. „Chceme tam postaviť niekoľko unimobuniek so zavedenou elektrinou a tečúcou pitnou vodou. Neprispôsobivých by sme umiestnili práve tam," dodal.
S výstavbou unimobuniek však nemožno rátať tento rok. „Takúto akciu musíme vykryť z mestského rozpočtu. Tento rok sme škrtali už dosť. Musíme počkať do budúceho roku," uzavrel Tomašovič.